کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
آیا با انتقاد از صحابه ، دین متزلزل می شود؟
آیا با انتقاد از صحابه ، دین متزلزل می شود؟

چنین سخنی بر پایه و اساس پذیرفته نشده‌ای استوار است و آن این که روایات همه صحابه پیامبر، مردود و غیر مقبول است؛ در حالی که این اصل، صحت ندارد.

در گذشته یادآور شدیم که یاران پیامبر نیز همانند تابعان، به صالح و ناصالح؛ و مقبول و غیر مقبول تقسیم می‌شوند و نپذیرفتن روایات صنف دوم، دلیل بر این نیست که همه روایات صحابه پیامبر از درجه اعتبار ساقط است.

از این گذشته، روایات پیامبر (ص) از طریق پیشوایان معصوم (ع) یعنی علی بن أبی‌طالب (ع) و خاندان رسالت، که خود از برترین صحابه بوده‌اند، در اختیار ما قرار گرفته است و نپذیرفتن روایات انسان‌های ضعیف یا مجهول و مبهم دلیل بر نفی کلی نیست و سبب تزلزل دین نمی‌گردد، زیرا پیامبر گرامی (ص) دو حجّت گرانبها از خود به یادگار نهاده و امّت اسلامی با تمسک به این دو، از هر مرجعی بی‌نیاز خواهند بود.

اصولًا این پرسش شگفت‌آور است، سؤال کننده به جای این که پایه‌های دین را محکم و استوار سازد، می‌گوید: اگر صحابه نقدپذیر باشند، دین متزلزل می‌شود، در حالی که دینی که اساس آن به وسیله خداوند متعال و پیامبر گرامی (ص) گذاشته شده و با وعده الهی تا روز قیامت باقی است، «با نقد چند نفر» هرگز متزلزل نخواهد شد.

........................

کتاب راهنمای حقیقت (آیت الله سبحانی)
صحابه،انتقاد از صحابه،انتقاد کردن از صحابه،انتقاد از اصحاب،انتقاد کردن از اصحاب،آیا میشه از اصحاب انتقاد کرد،آیا نمیشه از اصحاب انتقاد کرد،آیا از اصحاب هم میشه انتقاد کرد،آیا دین متزلزل میشه؟،اشکال به صحابه،نفی برخی از صحابه،سوال از صحابه،سوال از اصحاب،آیا با انتقاد از صحابه دین متزلزل می شود؟
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام