کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

عزاداری بنی هاشم پس از برگشت به مدینه

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

عزاداری بنی هاشم پس از برگشت به مدینهاندوه و عزای بنی هاشم برای امام حسین(ع)، پس از برگشت به مدینهزنان بنی هاشم چگونه برای امام حسین(عليه السلام) عزاداری می کردند؟


نقل شده است كه پس از شهادت امام حسين(عليه السلام) زنان بنى هاشم لباس هاى سياه و خشن بر تن كردند، از سرما و گرما پروايى نداشتند و به عزادارى مى پرداختند و امام على بن الحسين(عليه السلام) براى مراسم ماتم و عزادارى آنها غذا تهيه مى كرد. (1)
امام صادق(عليه السلام) فرمود: زنان بنى هاشم به مدت پنج سال حالت عزا داشتند و از آرايش و زينت دورى مى جستند، تا آن زمان كه مختار (قيام كرد و) عبيدالله بن زياد را كشت و سرش را (به مدينه) فرستاد. (2)
همچنين امام صادق(عليه السلام) فرمود: «وقتى كه امام حسين(عليه السلام) به شهادت رسيد، همسرش (رباب) براى او ماتم برپا كرد؛ همراه با زنان و كنيزان براى آن حضرت مى گريست تا آنجاكه اشك چشم او خشك شد... براى آنكه بتواند اشكش جارى شود، از سويق (نوعى غذا) بهره مى گرفت و مى گفت ما از اين نوع غذا استفاده مى كنيم تا بتوانيم براى امام شهيدمان گريه كنيم». (3)، (4)
پی نوشت:
(1). بحارالانوار، ج 45، ص 188.
(2). مقتل الحسين مقرّم، ص 376.
(3). كافى، ج 1، ص 466.
(4). گرد آوري از کتاب: عاشورا ريشه ‏ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها، سعید داودی و مهدی رستم نژاد،(زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، امام على بن ابى طالب عليه السلام‏، قم‏، 1388 ه. ش‏، ص 648.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
عزاداری،بنی هاشم،عزاداری بنی هاشم،عزاداری بنی هاشم در مدینه،عزاداری های بنی هاشم در مدینه،مدینه،برگشت مدینه،برگشت به مدینه،برگشت بنی هاشم به مدینه،عزاداری بنی هاشم پس از برگشت به مدینه،عزاداری در مدینه،عزاداری ها در مدینه،مدینه و عزاداری امام حسین(ع)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام