کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
چرا به امام مهدی(عج) ، (قائم) گفته می شود؟
چرا به امام مهدی(عج) ، (قائم) گفته می شود؟

قائم یکی از القاب امام مهدی (عج) است و نامیدن امام مهدی(عج) به این لقب به موجب حدیث شریفی است که از حضرت امیر المؤمنین علی(ع) نقل شده است:

«اللَّهُمَّ بَلَی لَا تَخْلُو الْأَرْضُ مِنْ قَائِمٍ لِلَّهِ بِحُجَّةٍ إِمَّا ظَاهِراً مَشْهُوراً وَ إِمَّا خَائِفاً مَغْمُوراً لِئَلَّا تَبْطُلَ حُجَجُ اللَّهِ وَ بَیِّنَاتُه»

آری، زمین هرگز خالی نماند از کسی که به حجت الهی قیام کند خواه ظاهر باشد و آشکار و یا ترسان و پنهان. تا حجت های خدا بر بندگان و آیات بنیات حضرتش در مدار خود برقرار مانند و از کار نیفتند. [1]

البته در روایات، به خصوصیت دیگری نیز اشاره شده است از آن جمله، از ابو حمزه ثمالی روایت شده که گفت از امام باقر علیه السلام پرسیدم:

یابن رسول الله! مگر نه شما همه قائم به حق هستید؟! فرمود: آری چنین است. گفتم: پس چگونه صاحب الامر را قائم نامیدند؟ فرمود: موقعی که جدم حسین علیه السلام به شهادت رسید، ملائکه به درگاه ربوبی گریه کردند و گفتند: خداوندا مگر این کشته برگزیده تو و فرزند پیغمبر پسندیده تو و بهترین آفریدگان تو نیست؟! پس حق تعالی به آنها وحی نمود که ای ملائکه من آرام باشید. سوگند به عزت و جلالم که انتقام او را از دشمنانش خواهم گرفت. هر چند زمان به تاخیر افتد. آنگاه خداوند متعال حجاب ها را از پیش چشم فرشتگان به کنار زد و نور امامان از نسل امام حسین علیه السلام به ایشان نمود و ملائکه شادمان گشتند, در آن حال یکی از امامان را دیدند که در میان آنها به نماز ایستاده است. خداوند فرمود: به وسیله این که ایستاده(قائم) از ایشان انتقام خواهم کشید. [2]

پی نوشت ها :
[1] نهج البلاغه، حکمت 147.
[2] منتخب الاثر، صفحه 368، حدیث 1.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
قاﺋم،قاﺋم آل محمد،قاﺋم کیست؟،قاﺋم آل محمد کیست؟،چرا به حضرت مهدی قاﺋم گفته می شود؟،چرا به امام مهدی قاﺋم گفته می شود؟،چرا به امام زمان قاﺋم گفته می شود؟،چرا به امام عصر قاﺋم گفته می شود؟،چرا به ولیعصر قاﺋم گفته می شود؟،چرا به حجه بن الحسن قاﺋم گفته می شود؟،چرا به امام حجه بن الحسن قاﺋم گفته می شود؟،چرا به حضرت حجه بن الحسن قاﺋم گفته می شود؟،چرا به صاحب الزمان قاﺋم گفته می شود؟،چرا به حضرت صاحب الزمان قاﺋم گفته می شود؟
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام