کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

چرا امام حسین(ع) دعوت کوفیان را پذیرفت؟

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

چرا امام حسین(ع) دعوت کوفیان را پذیرفت؟در حدیثى مى خوانیم امام حسین(علیه السلام) به عبدالله بن زبیر چنین فرمود: «أَتَتْنی بَیْعَةُ أَرْبَعینَ أَلْفاً یَحْلِفُونَ لِی بِالطَّلاقِ وَ الْعِتاقِ مِنْ اَهْلِ الْکُوفَةِ»؛ (بیعت چهل هزار تن از مردم کوفه که در وفادارى به طلاق و عتاق سوگند خورده اند(1) به دستم رسیده است).
عبدالله ابن زبیر عرض کرد: «آیا مى خواهى به سراغ مردمى بروى که پدرت را کشته و برادرت را از نزدشان بیرون کردند؟».(2) این روایت نشان مى دهد که مردم عراق از ظلم و ستم بنى امیّه به ستوه آمده بودند، و هتک مقدّسات الهى و ارزش هاى اسلامى به وسیله این بازماندگان عصر شرک و جاهلیّت همه را به ماهیّت این جنایت کاران خائن آشنا ساخت و تردیدى براى مردم در کفر آنها باقى نگذارد.
لذا آنها به دنبال رهبرى مى گشتند که در سایه او قیام کنند، چه رهبرى بهتر از امام حسین(علیه السلام).
سیل نامه هاى کوفیان و بیعت آنان با امام(علیه السلام) حجّت را بر حضرت تمام کرد، هر چند این افراد بى وفا این بار هم عهد و پیمان خود را شکستند و سرانجام امام(علیه السلام) را تنها گذاردند.(3)

پی نوشت:
(1). منظور از سوگند به طلاق و عتاق این بوده که اگر سوگند خود را بشکنند همسران آنها خود به خود مطلّقه شوند و تمام غلامان آنها آزاد گردند. جمعى از فقهاى عامّه عقیده داشتند که این گونه سوگند صحیح و مؤثّر است.
(2). تاریخ ابن عساکر، ص 194، ح 249 (شرح حال امام حسین(علیه السلام)).
(3). گردآوري از کتاب: «عاشورا ريشه‏ ها، انگيزه ‏ها، رويدادها، پيامدها»، سعید داودی و مهدی رستم نژاد،(زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، انتشارات امام على بن ابى طالب(عليه السلام‏)، قم، 1388 هـ.ش‏، ص 348.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
امام حسین،دعوت امام حسین،دعوت کوفیان،امام حسین و دعوت کوفیان،چرا امام،چرا امام حسین،چرا امام حسین دعوت کوفیان را پذیرفت؟،چرا امام حسین(ع) دعوت کوفیان را پذیرفت؟،علت پذیرش،علت پذیرش امام حسین،دعوت کوفیان از امام حسین،کوفیان امام حسین را دعوت کردند
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام