کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

علت غیبت امام زمان(عج) چیست؟

علت غیبت امام زمان(عج) چیست؟علت غیبت امام مهدی(عج) چیست؟چرا امام زمان(عج) مانند دیگر ائمه(ع) در میان مردم حضور ندارد؟در پاسخ باید گفت که : غیبت حضرت ولی عصر- عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف- یکی از رازهای الهی بوده و ممکن است ما نتوانیم به کُنْهِ آن پی ببریم. غیبت موقت رهبران الهی از میان مردم، در امت‌های پیشین نیز سابقه داشته است؛ چنان که موسی بن عمران (ع) چهل روز از امت خود غایب شد و در میقات به سر برد. (1) حضرت مسیح (ع) به مشیت الهی از دیدگاه امت خویش پنهان گردید و دشمنان قادر به کشتن او نگشتند. (2) حضرت یونس (ع) نیز مدتی از قوم خود غایب گشت. (3) اصولًا هرگاه مطلبی از طریق نقل متواتر ثابت شود ولی انسان نتواند به راز آن کاملًا پی ببرد، نباید آن را مورد تردید یا انکار قرار دهد؛ زیرا در این صورت بخش عظیمی از احکام الهی، که از مسلّمات و ضروریات دین اسلام به شمار می‌رود، مورد تردید قرار می‌گیرد. غیبت حضرت ولی عصر- عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف- نیز از این قاعده مستثنی نیست وعدم اطلاع از سرّ یا اسرار حقیقی آن، مجوّز تردید یا انکار آن نمی‌تواند باشد. با این همه، می‌توان راز غیبت را در حد اندیشه بشر دریافت.

حضرت مهدی- عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف- آخرین حجت معصوم الهی است که برای تحقق آرمانی بزرگ (گسترش عدل فراگیر و به اهتزاز درآوردن پرچم توحید در جهان) در نظر گرفته شده است و این آرمان نیاز به گذشت زمان و شکوفایی عقل و دانش بشر و آمادگی روحی بشریت دارد، تا جهان به استقبال موکب آن امام عدل وآزادی رود. ظهور زود هنگام آن حضرت، قیام کلی و گسترده‌ای را به دنبال نخواهد داشت؛ زیرا اگر ایشان پیش از فراهم شدن مقدمات در میان مردم ظاهر شود، سرنوشتی چونان دیگر حجت‌های الهی (شهادت) یافته و قبل از تحقق آن آرمان بزرگ، دیده از جهان برخواهد بست.

پیشوایان معصوم در روایات نیز به این حکمت اشاره کرده‌اند. امام باقر (ع) فرمود: برای حضرت قائم- عجّل اللّه تعالی فرجه الشریف- غیبتی است قبل از ظهور. راوی از علت آن پرسید. امام فرمود: «برای جلوگیری از کشته شدن». (4) گذشته از این، در برخی روایات مسأله امتحان و آزمودن خلق مطرح شده است؛ بدین معنی که مردم در عصر غیبت در بوته آزمایش الهی قرار می‌گیرند و مراتب استواری آنان در ایمان واعتقاد سنجیده می‌شود. (5) اجمال سخن این که حضرت مهدی آخرین وصی از اوصیای الهی است که برای تکامل همه جانبه بشر و ایجاد حکومت واحد الهی آفریده شده است. این ایده و آرزو هنگامی تحقق می‌پذیرد که در جامعه بشری، آمادگی برای پذیرش چنین حجتی وجود داشته باشد و در غیر این صورت، ظهور جز کشته شدن و نابودی نتیجه‌ای نخواهد داشت و آن هدف عالی تحقق نخواهد یافت. از این جهت وجود حضرت، در پس پرده غیبت به سر می‌برد و در حالی که در میان مردم زندگی می‌کند و مردم او را می‌بینند، ولی نمی‌شناسند و از این طریق از گزند دشمنان حق و عدالت مصون می ماند.

از این گذشته، از آنجا که حکومت وی حکومت جهانی خواهد بود و تحقق این امر در گرو ایجاد شرایطی است که در هنگام تولد، وجود نداشته است. این شرایط به مرور زمان تحقق پیدا کرده و یا در حال پیدایش است و ما این شرایط را در پاسخ به پرسش ششم توضیح خواهیم داد.پی نوشت:

1- اعراف/ 142.

2- نساء/ 158.

3- صافات/ 140.

4- کمال الدین، شیخ صدوق، باب 14، حدیث 8، 9، 10.

5- مجلسی، بحارالأنوار، 52/ 102- 113- 114، باب التمحیص و النهی عن التوقیت.

کتاب راهنمای حقیقت ( آیت الله جعفر سبحانی)
غیبت امام زمان،علت غیبت امام زمان،دلیل غیبت امام زمان،باعث غیبت امام زمان،چرا غیبت امام زمان،علت غیبت امام زمان چیست؟،علت غیبت امام مهدی،دلیل غیبت امام مهدی،علت غیبت امام مهدی(عج) چیست؟،دلایل غیبت امام زمان،دلایل غیبت امام زمان چیست؟،دلایل غیبت امام مهدی(عج)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام