کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
هدف مأمون از تزویج دخترش به امام جواد(ع) چه بود؟
هدف مأمون از تزویج دخترش به امام جواد(ع)

هدف مأمون از تزویج دخترش به امام جواد(ع) چه بود؟

مأمون چون در ميان يك سلسله تنگناها و شرائط دشوار سياسى قرار گرفته بود، براى رهايى از اين تنگناها، تصميم گرفت خود را به خاندان پيامبر نزديك سازد، و بر همين اساس با تحميل وليعهدى بر امام هشتم مى خواست سياست چند بُعدى خود را به مورد اجرا بگذارد.

از سوى ديگر، عباسيان از اين روش مأمون كه احتمال مى رفت خلافت را از بنى عباس به علويان منتقل سازد، سخت ناراضى بودند و به همين جهت به مخالفت با او برخاستند و چون امام توسط مأمون مسموم و شهيد شد آرام گرفتند و خشنود شدند و به مأمون روى آوردند.

مأمون كار زهر دادن به امام را بسيار سرّى و مخفيانه انجام داده بود و سعى داشت جامعه از اين جنايت آگاهى نيابد و از همينرو براى پوشاندن جنايات خود تظاهر به اندوه و عزادارى مى كرد، اما با همه پرده پوشى و رياكارى، سرانجام بر علويان آشكار گرديد كه قاتل امام جز مأمون كسى نبوده است، لذا سخت دل آزرده و خشمگين گرديدند و مأمون بار ديگر حكومت خويش را در معرض خطر ديد و براى پيشگيرى از عواقب امر، توطئه ديگرى آغاز كرد و با تظاهر به مهربانى و دوستى نسبت به امام جواد (علیه السلام) تصميم گرفت دختر خود را به حضرت تزويج كند تا استفاده اى را كه از تحميل وليعهدى بر امام رضا (علیه السلام) در نظر داشت از اين وصلت نيز بدست آورد.

بر اساس همين طرح بود كه امام جواد (علیه السلام) را در سال 204 ه". ق يعنى يك سال پس از شهادت امام رضا (علیه السلام) از مدينه به بغداد آورد و دختر خود «امّ الفضل» را به همسرى حضرت درآورد!

اين ازدواج كه مأمون بر آن اصرار داشت، كاملاً جنبه سياسى داشت و مى توان دريافت كه وى از اين كار چند هدف ياد شده در زير را تعقيب مى كرد:

1 - با فرستادن دختر خود به خانه امام، آن حضرت را براى هميشه دقيقاً زير نظر داشته باشد و از كارهاى او بيخبر نماند (دختر مأمون نيز براستى وظيفه خبر چينى و گزارشگرى مأمون را خوب انجام مى داد و تاريخ شاهد اين حقيقت است).

2 - با اين وصلت، به خيال خام خويش، امام را با دربار پر عيش و نوش خود مرتبط و آن بزرگوار را به لهو و لعب و فسق و فجور بكشاند و بدين ترتيب بر قداست امام لطمه وارد سازد و او را در انظار عمومى از مقام ارجمند عصمت و امامت ساقط و خوار و خفيف نمايد!

3 - با اين وصلت علويان را از اعتراض و قيام بر ضد خود باز دارد و خود را دوستدار و علاقه مند به آن وانمود كند.(1)

4 - هدف چهارم مأمون، عوامفريبى بود؛ چنانكه گاهى مى گفت: من به اين وصلت اقدام كردم تا ابو جعفر (علیه السلام) از دخترم صاحب فرزند شود و من پدر بزرگ كودكى باشم كه از نسل پيامبر(صل الله علیه وآله وسلم) و على بن ابى طالب (علیه السلام) است. اما خوشبختانه اين حُقّه مأمون نيز بى نتيجه بود زيرا دختر مأمون هرگز فرزندى نياورد!(2) و فرزندان امام جواد (علیه السلام) همگى از همسر ديگر امام بودند.(3)

پی نوشت:

(1). پيشواى نهم حضرت امام محمد تقى - عليه السلام -، مؤسسه در راه حق، قم، 1366 ه". ش، ص .38

(2). ابن واضح، تاريخ يعقوبى، نجف، المطبعه الحيدريه، 1384 ه". ق، ج 3، ص 189 - ابن شهر اشوب، مناقب آل أبى طالب، قم، المطبعه العلميه، ج 4 ص .380 مأمون قبلاً هم به همين منظور يكى از دختران خود را به امام هشتم تزويج كرده و در آن مورد نيز ناكام مانده بود!

(3). گردآوری از کتاب: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، موسسه امام صادق (علیه السلام)، قم، 1390ش، چاپ بیست و سوم، ص 556.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
امام جواد،مامون،هدف مامون،ازدواج امام جواد،اهداف مامون،ازدواج سیاسی،هدف مامون از تزویج،ازدواج دختر مامون با امام جواد،ام فضل،ام فضل ملعون،ام فضل ملعونه،ام فضل و امام جواد،هدف مأمون از تزویج دخترش به امام جواد،هدف مأمون از تزویج دخترش به امام جواد چه بود؟،خدعه مامون الرشید،خدعه های مامون الرشید