کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

حضرت سوسن(س) ، حضرت نرگس(س) ، حضرت حکیمه(س)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

حضرت سوسن(س) ، حضرت نرگس(س) ، حضرت حکیمه(س)حضرت سوسن(س)
حدیثه (سوسن) معروف به جده, مادر امام حسن عسکری(ع)، آن بانوی پارسا و عفیف پس از شهادت فرزند خود, وصی آن امام و نقطه اتکای شیعیان بود.1از گفتگوی احمد بن ابراهیم با حکیمه خاتون؛ دختر امام جواد(ع), برمی آید که با گذشت دو سال از شهادت امام عسکری(ع) همچنان بسیاری از کارها به دست جده بوده است ولی در حقیقت آن بانوی بزرگوار از طرف امام مهدی(عج) و به فرمان آن حضرت به رتق و فتق امور می پرداخته اند. این امتیاز تا زمانی که سُفرا و نایبان حضرت در بین شیعیان شناخته شده و منزلت یافتند, برای جده باقی بود.2جده در کنار فرزند بزرگوار خویش امام حسن عسکری(ع) در سامرا مدفون است.حضرت نرگس(س)
مادر امام زمان(عج), حضرت نرجس خاتون(س) از احفاد «شمعون», وصی عیسای نبی(ع) است که مسیح او را سنگ زیربنای مکتب خود نامید و به همین دلیل به پطرس یعنی صخره ملقب گردید.3ماجرای پیوند فرزندان اوصیا دو پیامبر اولولعزم؛ امام حسن عسکری(ع) و ملیکا(س) و ازدواج مقدس آنها بسیار عجیب و زیبا است. بی شک این عروس آسمانی، انتخاب مادری است که خود، سرور زنان جهان است.میزان فضیلت و معنویت حضرت نرجس خاتون(س) به حدی است که حکیمه، خواهر امام هادی(ع) که خود از بانوان عالیقدر خاندان امامت است, او را سرآمد و سرور خاندان خویش و خود را خدمتگزار او می نامید.4زمانی که امام عسکری(ع) خبر شهادت خود و مصائب و شدائد خاندان و شیعیان خویش را برایهمسر باوفایش، نرگس خاتون(س) بیان نمود, آن بانوی مهربان از حضرت خواست تا برای مرگش قبل از رحلت امام دعا کند. خداوند دعای امام را مستجاب کرد. پیکر مطهر مادر امام زمان(عج) در کنار مرقد امام هادی(ع) به خاک سپرده شد. بالای مزار این بانوی آسمانی لوحی است که بر آن نوشته شده است: این، قبر مادر محمد است.5حضرت حکیمه(س)
خواهر امام هادی(ع) در میان فرزندان ائمه(ع) از مقام علمی و معنوی ویژه ای برخوردار است.حکیمه دختر, خواهر و عمه امام معصوم است و محضر چهار امام معصوم را درک نموده است.6مستند ترین گزارش در مورد تولد امام زمان(عج)، از سوی این بانوی بزرگوار وارد شده است و حکیمه شاهد تولد حضرت بوده است. این علویه عقیله، نقش مهمی در تعلیم و تربیت حضرت نرگس(س) داشته و امام زمان(عج) و مادرش در منزل او پنهان بوده اند.7حکیمه خاتون در سال 274 ق وفات یافت و در پایین پای برادرزاده خود امام عسکری(ع) به خاک سپرده شد.

پی نوشت ها:

1.سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی ص 615 .2.زنان در حکومت امام زمان (عج)، محمد جواد طبسی ص 14و15 .3.آشنایی با ادیان بزرگ، حسین توفیقی، ص136 و حیات الامام الهلدی؛ دراسه وتحلیل ص 163.4.سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی ص 666 .5. فرهنگنامه مهدویت، خدامراد سلیمیان ص 405 .6.همان ،ص 145 .7.سیره پیشوایان ص 668 .

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
سوسن،نرگس،حکیمه،حضرت سوسن،حضرت نرگس،حضرت حکیمه،مادر امام حسن عسکری،امام امام زمان،عمه امام زمان،دختر امام جواد(ع)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام