کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

عقد اخوت پیامبر(ص) با امام علی(ع)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

عقد اخوت پیامبر(ص) با امام علی(ع)


ماجرای عقد اخوّت پیامبر(صلی الله علیه وآله) با امام علی(علیه السلام) چیست؟اخوت اسلامى و پیوند برادرى از اصول اجتماعى آیین اسلامى است. پیامبر اسلام به صورت هاى مختلف و گوناگون در ایجاد و استوار ساختن این پیوند، کوشش نموده است. از آن جمله پس از ورود به مدینه تصمیم گرفت میان مسلمانان مهاجر و انصار پیمان برادرى منعقد سازد، به این منظور روزى در اجتماع مسلمانان بپاخاست و فرمود: «تآخوا فى الله اخوین اخوین»؛ (در راه خدا، دو تا دوتا برادر شوید). آنگاه مسلمانان دوبدو دست یکدیگر را به عنوان برادرى فشردند و بدین ترتیب وحدت و همبستگى بین آنان استوارتر گردید.
البته در این پیمان نوعى هماهنگى و تناسب افراد با یکدیگر از نظر ایمان و فضیلت و شخصیت اسلامى رعایت مى‏ شد. این معنا با دقت در وضع و حال افرادى که با هم برادر شدند به خوبى روشن مى‏ گردد.
پس از آنکه براى هر یک از حاضران برادرى تعیین گردید، على(علیه السلام) که تنها مانده بود، با چشمان اشکبار به حضور پیامبر عرض کرد: بین من و کسى پیوند برادرى برقرار نساختى. پیامبر فرمود: تو برادر من در دو جهان هستى.(1) آنگاه بین خود و على(علیه السلام) عقد برادرى خواند.(2) این موضوع میزان عظمت و فضیلت على(علیه السلام) را به خوبى نشان مى‏ دهد و روشن مى‏ سازد که وى تا چه حد به رسول خدا نزدیک بوده است.(3)

پی نوشت:
(1). الحاکم النیشابورى، المستدرک على الصحیحین، اعداد: عبدالرحمن المرعشى، چاپ اول، بیروت، دارالمعرفه، 1406 ه.ق، ج 3، ص 14.
(2). ابن عبدالبر، الاستیعاب فى المعرفه الاصحاب، چاپ اول، بیروت، داراحیأ التراث العربى، 1328 ه.ق، ج 3، ص 35.
(3). گردآوری از کتاب: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، موسسه امام صادق(علیه السلام)، قم، 1390 ش، چاپ بیست و سوم، ص 41.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
عقد،اخوت،عقد اخوت،عقد برادری،عقد اخوت پیامبر و علی،عقد اخوت پیامبر و امیرالمومنین،عقد اخوت رسول الله و امیرالمومنین،عقد اخوت خواندن،اخوت و برادری،برادری و اخوت،عقد اخوت پیامبر(ص) با امام علی(ع)،ماجرای عقد اخوت،عقد اخوت با رسول الله،ماجرای عقد اخوت با رسول الله،عقد اخوت امیرالمومنین،ماجرای عقد اخوت امیرالمومنین علی(ع)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام