کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

پیروزی امیرالمومنین علی(ع) و نزول سوره (والعادیات)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

پیروزی امیرالمومنین علی(ع) و نزول سوره (والعادیات)


امام على(علیه السلام) نبرد ذات السلاسل را چگونه به پایان رساند؟


در سال هشتم هجرت، به پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) خبر دادند: دوازده هزار سوار در سرزمین «یابس» جمع شده، با یکدیگر عهد کرده اند: تا پیامبر(صلى الله علیه وآله) و على(علیه السلام) را به قتل نرسانند و جماعت مسلمین را متلاشى نکنند، از پاى ننشینند!
پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) جمع کثیرى از یاران خود را به سرکردگى بعضى از صحابه، به سراغ آنها فرستاد، ولى بعد از گفتگوهائى بدون نتیجه، بازگشتند، سرانجام، پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله)، على (علیه السلام) را با گروه کثیرى از مهاجر و انصار به نبرد آنها اعزام داشت.
آنها به سرعت به سوى منطقه دشمن حرکت کردند، به دشمن خبر رسید که على بن ابیطالب(علیه السلام) وارد منطقه شده، آنها براى مقابله حاضر شدند، امام(علیه السلام) نخست، اسلام را بر آنها عرضه داشت، ولى نپذیرفتند، و اظهار داشتند جز جنگ و کشتار به عمل دیگرى راضى نخواهیم شد، وعده نبرد فردا.
امام(علیه السلام) پذیرفت، و دستور داد نیروها اسب هاى خود را علف دهند، زین بر آنها نهند و آماده کارزار باشند، و صبحگاهان که هنوز هوا تاریک بود، دشمن را در حلقه محاصره گرفته، به آنها حمله کردند و آنان را درهم شکستند، عده اى را کشتند، زنان و فرزندانشان را اسیر، و اموال فراوانى را به غنیمت گرفتند.
سوره «و العادیات» نازل شد، در حالى که هنوز سربازان اسلام به «مدینه» باز نگشته بودند، پیغمبر خدا(صلى الله علیه وآله) آن روز براى نماز صبح آمد، و این سوره را در نماز، تلاوت فرمود، بعد از پایان نماز، اصحاب عرض کردند: این سوره اى است که ما تا به حال نشنیده بودیم!.
فرمود: آرى، على(علیه السلام) بر دشمنان پیروز شد، و «جبرئیل» دیشب با آوردن این سوره، به من بشارت داد.
چند روز بعد، على(علیه السلام) با غنائم و اسیران به «مدینه» وارد شد. (1)، (2)
پی نوشت:
(1). «بحار الانوار»، جلد 21، صفحه 68 به بعد؛ «مجمع البيان»، جلد 10، صفحه 528 و بعضى تواريخ ديگر.
(2). گرد آوري از کتاب: تفسیر نمونه، آيت الله العظمي مکارم شيرازي، دارالکتب الإسلامیه، چاپ سی و ششم، ج 27، ص 263.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
پیروزی،پیروزی امیرالمومنین،پیروزی امیرالمومنین علی،پیروزی امام علی،نزول سوره عادیات،نزول سوره والعادیات،امام علی و سوره عادیات،سوره عادیات و امام علی،امیرالمومنین و سوره عادیات،سوره عادیات و امیرالمومنین،سوره والعادیات و امام علی،سوره والعادیات و امیرالمومنین،امام علی و سوره والعادیات،امیرالمومنین و سوره والعادیات،ذات السلاسل،امام علی و نبرد ذات السلاسل،نبرد ذات السلاسل و امیرالمومنین علی(ع)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام