امام باقر(ع)

بشارت رسول خدا(ص) به ولادت امام باقر(ع)

ابن عساکر چه روایتى را در مورد بشارت پیامبر(صلى الله علیه وآله) به ولادت امام باقر(علیه السلام) نقل کرده است؟
ابن عساکر از ابى زبير نقل کرده، پيامبر(ص) به جابر فرمود: «براى  فرزندم حسين(ع)، فرزندى خواهد آمد که او را على نامند، و براى او فرزندى خواهد بود به نام محمّد، اى جابر هرگاه او را ديدى سلام مرا به او برسان و بدان که زندگى تو بعد از او کم است».
ابن عساکر شافعى دمشقى از ابى الزبیر نقل کرده که گفت: ما نزد جابر بن عبدالله بودیم، زمانى که چشمش نابینا و سنش بالا رفته بود. على بن الحسین(علیه السلام) همراه با فرزندش محمّد در حالى که کودکى بود وارد شد و بر جابر سلام کرد، و به فرزندش محمّد فرمود: برو نزد عمویت و بر او سلام کرده و سر او را ببوس. آن فرزند چنین کرد. جابر گفت: این چه کسى بود؟ حضرت على بن الحسین فرمود: محمّد فرزندم. جابر او را در بغل گرفت و گریست و گفت: اى محمّد! همانا رسول خدا تو را سلام مى رساند.
حضرت به جابر فرمود: خداوند امور تو را اصلاح کند، جریان چه بوده است؟ جابر گفت: نزد رسول خدا(صلى الله علیه وآله) بودم که حسین بن على بر او وارد شد، پیامبر(صلى الله علیه وآله) او را در بغل گرفته و بوسید و در کنار خود جاى داد. آن گاه فرمود: «یولد لابنى هذا ابن یقال له: علىّ، اذا کان یوم القیامه نادى مناد من بطنان العرش: لیقم سید العابدین. فیقوم هو. و یولد له محمّد، اذا رایته یا جابر فاقرا علیه السلام منّى و اعلم انّ بقاءک بعده قلیل»(1)؛ (براى این فرزندم (حسین(علیه السلام)) فرزندى خواهد آمد که او را على نامند. هرگاه روز قیامت فرا رسد، منادى از عرش صدا خواهد داد: سید عابدین بایستد. در آن هنگام او مى ایستد. و براى او فرزندى خواهد بود به نام محمّد، اى جابر هرگاه او را دیدى سلام مرا به او برسان و بدان که زندگى تو بعد از او کم است.)
ابوالزبیر مى گوید: بعد از این واقعه جابر بیش از چند روزى زنده نماند تا این که از دنیا رحلت نمود.(2)

پی نوشت:
(1) . ترجمه امام باقر(علیه السلام) از تاریخ ابن عساکر، ص 137و138.
(2). گردآوري از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم ، 1385 ه.ش، ص 72.

بشارت رسول خدا(ص) به ولادت امام باقر(ع)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
امام باقر،ولادت امام باقر،ولادت باقرالعلوم،ولادت امام محمدباقر،رسول الله،رسول الله و امام باقر،پیامبر و امام باقر،نبی و امام باقر،بشارت،بشارت رسول،بشارت رسول خدا،بشارت رسول خدا(ص) به ولادت امام باقر(ع)