امام باقر(ع)

جریان شهادت امام باقر(ع) در روایت ابن صباغ

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

ابن صبّاغ و جریان شهادت امام باقر(ع)

ابن صبّاغ مالکى چه روایتى را درباره شهادت امام باقر(علیه السلام) نقل مى کند؟
ابن صبّاغ مالکى مى گوید: «امام باقر(ع) وصیت نمود تا در لباسى که در آن نماز به جاى مى آورده، کفن شود. و از فرزندش امام جعفر صادق(ع) روایت شده که فرمود: «من نزد پدرم بودم در آن روزى که از دنیا رحلت نمود، حضرت به امورى از جمله غسل و تکفین و تدفین وصیت نمود. گفته مى شود که آن حضرت را در زمان ابراهیم بن ولید بن عبدالملک سمّ دادند». قبر شریف آن حضرت در بقیع و در کنار قبر پدر بزرگوارش امام سجاد(ع) و امام حسن (ع) قرار دارد.
ابن صبّاغ مالکى مى گوید: «امام باقر(علیه السلام) وصیت نمود تا در لباسى که در آن نماز به جاى مى آورده، کفن شود. و از فرزندش جعفر صادق(علیه السلام) روایت شده که فرمود: من نزد پدرم بودم در آن روزى که از دنیا رحلت نمود، حضرت به امورى از جمله غسل و تکفین و تدفین وصیت نمود... .
گفته مى شود که آن حضرت را در زمان ابراهیم بن ولید بن عبدالملک سمّ دادند»(1).
قبر آن حضرت در بقیع است و آن حضرت را در همان قبّه اى(2) دفن کردند که عباس عموى پیامبر(صلى الله علیه وآله) و پدرش على بن الحسین و عموى پدرش حسن بن على(علیهم السلام) را در آنجا دفن کردند.(3)

پی نوشت:
(1). الفصول المهمة، ص 220.
(2). البته خواننده محترم مى داند که این قبّه سال ها است توسط وهابیت تخریب شده است.
(3). گردآوري از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم ، 1385 ه.ش، ص 90.
امام باقر،شهادت امام باقر،جریان شهادت امام باقر،ابن صباغ،روایت ابن صباغ،داستان شهادت،داستان شهادت امام باقر،ماجرا شهادت،ماجرای شهدات،شهادت باقرالعلوم،شهادت محمد بن علی،شهادت امام الباقر،یاباقرالعلوم،عکس امام باقر،تصاویر امام باقر،شهادت نامه