امام جواد(ع)فرمود : مرگ برای مومنین مثل حمام است

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

امام جواد(ع)فرمود : مرگ برای مومنین مثل حمام است

يكى از شاگردان امام جواد (ع ) بيمار شده بود، در حدى كه بسترى شده بود و اميد زنده ماندن نداشت ، امام جواد (ع ) با خبر شد، همراه جمعى از اصحاب به عيادت او رفت ، وقتى كه در بالين او نشست و احوال او را پرسيد: او زار و زار گريه كرد و گفت : مى ميرم چه كنم ؟مرگ در كار است .
امام جواد (ع ) به او فرمود: (اى بنده خدا تو كه از مرگ مى ترسى از اين رو است كه نمى دانى مرگ چيست ، براى تو مثالى بزنم : اگر بدنت آلوده به چرك و كثافت باشد، و موجب زخمهاى پوستى بدن گردد و ناراحت شوى ، و بدانى اگر حمام بروى و شستشو كنى ، همه اين چركها و آلودگيها و زخمها از بين مى رود، آيا ميل دارى كه به حمام بروى ، يا ميل ندارى ؟
بيمار عرض كرد: البته دوست دارم كه هر چه زودتر، به حمام بروم و خود را از همه ناپاكيها پاك نمايم .
امام جواد (ع ) فرمود: مرگ براى مؤمنين همان حمام است و آن آخرين منزلگاه ، و مرحله شستشو و پاكسازى از آلودگيهاى گناه مى باشد، بنابراين اگر به سوى شادى رو آورده اى ، پس هيچ غم را به خود راه نده ).
بيانات گرم و پرمهر امام جواد (ع ) روحى تازه در كالبد آن بيمار بخشيد و قلب و اعصاب او را آرام شد، و اندوهش به شادى و نشاط تبديل گردد(1).
اسناد :
(1) معانى الاخبار، شيخ صدوق ، ص 290
سایت جامع سربازان اسلام
امام جواد،امام تقی،مرگ،مرگ مومن،مرگ مومنین،مرگ مومنان،مرگ مومنات،مرگ مومن ها،حمام،مثل حمام،حمام مومن،حمام مومنین،حمام رفتن،مرگ چگونه است؟،لحظات مرگ،سکرات مرگ،مومن در مرگ،مرگ شیعه،مرگ شیعیان