کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

هفت مطلب کوتاه پیرامون امام رضا(ع)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

هفت مطلب کوتاه پیرامون امام علی بن موسی الرضا(ع)


1) امام رضا(ع) در یک روز عرفه تمام اموالش را بین مردم تقسیم کرد . فضل بن سهل به امام رضا(ع) عرض کرد: این کار به راستی غرامت و خسارت است . امام رضا(ع) فرمودند : بل هو المغنم ، لاتعدّنّ مغرماً ما اتبعت به أجراً وکرماً . بلکه این غنیمت و دستاورد بدون زحمت است ، آنچه را که در مقابلش پاداش و بزرگواری به دست می آوری خسارت نشمار .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 622)

.................

2) روزی امام رضا(ع) وارد حمام شد ، مردی که آن حضرت را نمی شناخت به ایشان عرض کرد: مرا کیسه بکش ، امام رضا(ع) بدون هیچگونه اکراه شروع به کیسه کشیدن او نمود . در این میان ، دیگران به این شخص امام رضا(ع) را معرفی کردند ، آن مرد که پیش خود احساس شرمندگی کرد و از امام رضا(ع) عذر خواهی نمود ، ولی امام رضا(ع) با دلداری دادن او به کار خود ادامه داد .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 620)

.................

3) حسن بن منصور و او از برادرش نقل کرده است که گفت: شبی خدمت امام رضا(ع) رسیدم و آن حضرت در اتاقی که داخل اتاق بزرگتری بود تشریف داشتند ، دست مبارک خود را بالا آورد مثل اینکه در اتاق ده تا نورافکن روشن شد ، شخصی در این اثناء اجازه خواست که وارد شود ، امام رضا(ع) دست خود را رها کردند و سپس به او اجازه فرمودند .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 623)

.................

4) ابو عبداللَّه حافظ می گوید : من شب جمعه ای در حرم امام رضا(ع) به شب زنده داری و عبادت مشغول بودم ، ساعت های آخر شب خواب بر من چیره گشت ، بین خواب و بیداری بودم که دیدم دو فرشته از آسمان فرود آمدند و با خط سبز رنگ بر دیوار آن قبه منوّره نوشتند: إذا کنت تأمل أو ترتجی ، من اللَّه فی حالتیک الرضا ، فلازم مودّه آل الرسول ، وجاور علیّ بن موسی الرضا . وقتی آرزو و امید داری که خداوند در هر دو حال (خوف و رجا) از تو خشنود باشد . دوستی و ارادت خاندان پیامبر را همواره داشته باش و رها مکن ، و مجاورت با امام رضا(ع) را اختیار کن .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 633)

.................

5) احمد بن محمّد بن ابی نصر بزنطی گوید : من در امامت امام رضا(ع) تردید داشتم ، نامه ای به محضرش نوشته و از حضرتش اجازه خواستم که خدمتش برسم . در دلم تصمیم داشتم وقتی خدمتش شرفیاب شدم در مورد سه آیه ای که فهم آنها برای من مشکل بود ، بپرسم . پاسخ نامه آن حضرت چنین رسید : کفانا اللَّه وإیّاک ، أمّا ما طلبت من الإذن علیّ ؛ فإنّ الدخول علیّ صعب ، وهؤلاء قد ضیّقوا علیّ فی ذلک فلست تقدر علیه الآن ، وسیکون إن شاء اللَّه تعالی . خداوند ما و تو را کفایت نماید ، آنچه تقاضا کرده بودی که اجازه حضور دهم ، هم اکنون ملاقات ما مشکل و امکان پذیر نیست ، چرا که اینان (حکومت عبّاسی) برای من بسیار سخت گرفته اند و الآن نمی توانی نزد من بیایی ، ولی به زودی در آینده ( ان شاء اللَّه تعالی ) خواهی آمد . حضرت در این نامه پاسخ سه پرسشی که درباره سه آیه قرآن بود ، برای من نوشته بود . در صورتی که (سوگند به خدا) هیچ کدام را در نامه ننوشته بودم ، من از این امر خیلی در شگفت شده و حتّی نمی دانستم که این نامه ، پاسخ نامه من است ، تا این که آن را خواندم آنگاه متوجّه شدم من در مورد این سه آیه مشکل داشتم و اینک پاسخ داده شده است ، و من بر معنای آنچه که حضرت نوشته بود واقف شدم .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد2 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 677)

.................

6) عبدالله بن ابان می گوید : به امام رضا(ع) عرض کردم : گروهی از دوستان از من خواستند که شما در پیشگاه خدا برای آنان دعا بفرمایید . امام رضا(ع) فرمودند : والله ، إنی لتعرض علی فی کل یوم أعمالهم . سوگند به خدا ، به راستی که هر روز اعمال و رفتار آنان بر من عرضه می شود .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد2 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 698)

.................

7) عمر بن یزید می گوید: به امام رضا(ع) عرض کردم: من از پدر بزرگوار شما از مسأله ای پرسیدم که اینک می خواهم همان مسأله را از شما نیز بپرسم . امام رضا(ع) فرمودند : از چه چیزی می خواهی بپرسی؟ عرض کردم: آیا دانش رسول خدا(ص) و کتابهای او و همچنین دانش اوصیای او و کتاب هایشان نزد شما است؟ امام رضا(ع) فرمودند : آری ، و بیشتر از این ، از آنچه می خواهی بپرس .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد2 - بخش امام علی بن موسی الرضا(ع) - صفحه 699)
مطلب کوتاه،هفت مطلب کوتاه،مطلب کوتاه پیرامون امام رضا،مطلب کوتاه امام رضا،مطلب کوتاه در مورد امام رضا،مطلب کوتاه در موضوع امام رضا،هفت مطلب کوتاه پیرامون امام رضا،هفت مطلب کوتاه در موضوع امام رضا،هفت مطلب کوتاه در مورد امام رضا(ع)