پنج مطلب کوتاه در مورد امام سجاد(ع)

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

پنج مطلب کوتاه در مورد امام سجاد(ع)


1) امام علی بن الحسین(ع) در شبانه روز هزار رکعت نماز می خواند .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام زین العابدین علی بن الحسین السجاد(ع) - صفحه 486)

......................

2) روایت هست که امام سجاد(ع) وقتی از راهی عبور می کرد ، اگر پاره سنگی را در وسط راه می دید ، از مرکب خود پیاده می شد و آن را با دست مبارک خود کنار می زد .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام زین العابدین علی بن الحسین السجاد(ع) - صفحه 487)

......................

3) وقتی فقیر و مستمندی نزد امام سجاد(ع) می آمد ، امام سجاد(ع) می فرمودند : مرحباً بمن یحمل زادی إلی الآخره . خوش آمدی ، ای کسی که بارِ آخرت و توشه فردای مرا به دوش می گیری .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام زین العابدین علی بن الحسین السجاد(ع) - صفحه 488)

......................

4) امام باقر(ع) فرمودند : إنّ أبی سجاد(ع) ما ذکر للَّه عزّوجلّ نعمه علیه إلّا سجد ، ولا قرأ آیه من کتاب اللَّه عزّوجلّ فیها سجود إلّا سجد ، ولا دفع اللَّه عزّوجلّ عنه سوءاً یخشاه، أو کید کاید إلّا سجد ، ولا فرغ من صلاه مفروضه إلّا سجد ، ولا وفّق لإصلاح بین اثنین إلّا سجد ، وکان أثر السجود فی جمیع مواضع سجوده ، فسمّی السجاد لذلک . پدرم امام سجاد(ع) هر گاه به یاد نعمتی از نعمت های خدا می افتاد ، سر به سجده می گذاشت ، و هر آیه ای را که دارای سجده بود قرائت می فرمودند ، سجده می نمود . او از هر امر ناراحت کننده ای ، یا از حیله حیله گری که می ترسید و خداوند او را از شرّ آن آسوده می نمود ، به شکرانه این نعمت ، پیشانی بر زمین می سایید و سجده می کرد . پس از هر نماز واجب سجده می نمود ، وقتی میان دو نفر اصلاح می نمود سجده می کرد . آثار سجده در همه اعضای سجده آن حضرت نمایان بود . به علت سجده های زیادی که انجام میداد ، او را سجاد(ع) نامیدند .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد2 - بخش امام زین العابدین علی بن الحسین السجاد(ع) - صفحه 539)

......................

5) ابان بن تغلب می گوید که به امام صادق (ع) عرض کردم : من دیده بودم وقتی امام سجاد (ع) به نماز می ایستاد رنگش متغیر گشته و دگرگون می شد . امام صادق(ع) فرمودند: واللَّه ، إنّ سجاد(ع) کان یعرف الّذی یقوم بین یدیه . سوگند به خدا، همانا امام سجاد(ع) آن کسی را که در برابرش به نماز می ایستاد ، خوب می شناخت .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد2 - بخش امام زین العابدین علی بن الحسین السجاد(ع) - صفحه 534)
امام سجاد،در مورد امام سجاد،کوتاه در مورد امام سجاد،پنج مطلب،پنج مطلب کوتاه،پنج مطلب کوتاه در مورد امام،پنج مطلب کوتاه در مورد امام سجاد،چند مطلب کوتاه،مطالب مفید،چند مطلب مفید،امام سجاد علیه السلام کیست؟،امام سجاد سلام الله علیه کیست؟