حركت امام مهدی(ع) از مکه به كوفه

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

حركت حضرت مهدى (ع ) از مكّه به كوفه

از روايات استفاده مى شود كه حضرت مهدى (عليه السلام ) پس از ظهور، از مكّه حركت مى كـنـد تـا بـه كـوفـه مـى آيـد و در قـسـمـت بـلنـديهاى كوفه استقرار مى يابد و از آنجا لشكرهاى خود را به شهرها و اطراف گسيل مى دارد، به عنوان نمونه :
1 ـ ((ابـوبـكـر حـضـرمـى )) مـى گـويد: امام باقر (عليه السلام ) فرمود:((گويا قائم (عليه السلام ) را مى نگرم كه از مكّه با پنج هزار فرشته به سوى نجف كوفه ، حركت كرده در حالى كه جبرئيل در سمت راست او و ميكائيل در سمت چپ او و مؤ منان پيش رويش هستند و آن حضرت لشكرهاى خود را به سوى شهرها و اطراف مى فرستد)).
2 ـ ((عـمـرو بـن شـمـر)) از امـام بـاقـر (عـليـه السـلام ) نـقـل مـى كـنـد كه نزد امام باقر (عليه السلام ) از حضرت مهدى (عليه السلام ) سخن به مـيـان آمـد، فـرمـود:((آن حضرت وارد كوفه مى گردد و در آنجا سه پرچم (و سه گروه ) وجـود دارد كـه هركدام پرچم خود را به اهتزاز درآورده ، همه آنان گروه واحد شده و در خطّ آن حـضـرت قـرار مى گيرند، او در مسجد كوفه ، بالاى منبر مى رود و سخنرانى مى كند، آنچنان از مردم گريه بلند مى شود كه بر اثر صداى گريه ، كلام امام را نمى فهمند، وقتى كه جمعه دوّم مى شود، مردم از آن حضرت مى خواهند كه نماز جمعه را اقامه كند و با او نـمـاز جـمـعـه را بـخوانند، حضرت دستور مى دهد كه در سرزمين نجف ، نقشه اى به نام مسجد مشخّص كنند. آنگاه در آنجا با مردم ، نماز جمعه را اقامه مى كند.
سپس دستور مى دهد، نهرى از پشت كربلا تا نجف ، احداث نمايند به طورى كه آب در نجف فـراوان گـردد و بـر دهـانـه آن نهر، پلها و آسيابها بسازند كه گويى پيرزنى را مى نگرم زنبيل گندم بر سر گرفته و به آن آسيابها مى برد تا به طور رايگان به آرد تبديل كند)).
2 ـ ((صـالح بـن ابـى اسـود)) مـى گـويـد: در محضر امام صادق (عليه السلام ) سخن از مـسـجـد سـهله (نزديك كوفه ) به ميان آمد، فرمود:((اِنَّهُ مَنْزِلُ صاحِبِنا اِذا قَدَّمَ بِاَهْلِهِ ؛ آن مـسـجـد، مـنـزل صـاحـب مـا (حـضـرت مـهـدى (عـليـه السـلام ) ) اسـت ، آنـگـاه كـه بـا اهل خانه اش به آنجا آيد)).
3 ـ ((مفضّل بن عمر)) مى گويد: از امام صادق (عليه السلام ) شنيدم ، فرمود:((هنگامى كه قائم آل محمَد (صلّى اللّه عليه و آله و سلّم ) قيام كند؛ در پشت كوفه ، مسجدى بسازد كه داراى هـزار در است و وسعت شهر به قدرى زياد مى شود كه خانه هاى كوفه به نهرهاى كربلا، متصل مى گردد)).
سایت جامع سربازان اسلام
حضرت مهدی،امام مهدی،امام زمان،حرکت حضرت مهدی،قیام حضرت مهدی،از مکه تا کوفه،مکه تا مدینه،مدینه تا مدینه،حرکت حضرت مهدی از مکه تا کوفه،حضرت مهدی از مکه تا کوفه،حرکت حضرت مهدی از مکه به کوفه،حضرت مهدی از مکه به کوفه،حرکت کردن
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام