کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
امیرالمومنین علی(ع) در حدیث خاصف النعل
امیرالمومنین علی(ع) در حدیث خاصف النعل

حدیث خاصف النعل در فضیلت چه کسی است؟
در سنن ترمذى آمده است که روزى پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله وسلم) مشرکان قریش را مخاطب ساخت و فرمود: «لَتَنْتَهَنَّ اَوْ لَیَبْعَثَنَّ اللهُ عَلَیْکُمْ مَنْ یَضْرِبُ رِقابَکُمْ بِالْسَّیْفِ عَلَى الدّینِ قَدِ امْتَحَنَ اللهُ قَلْبَهُ عَلَى الاْیمانِ»؛ (یا از عقاید و کارهاى خلاف خود دست بردارید یا خداوند کسى را برمى انگیزد که با شمشیر، به خاطر دفاع از اسلام، گردن شما را مى زند؛ کسى که خداوند قلب او را بر ایمان آزموده و مملوّ از ایمان به خودش ساخته است).
حاضران سؤال کردند: «آن شخص کیست؟». ابوبکر پرسید: «آن شخص کیست؟». عُمر پرسید: «آن شخص کیست؟»
پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) فرمود: «هُوَ خاصِفُ النَّعْلِ»؛ (او کسى است که مشغول وصله کردن کفش است). این در حالى بود که پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) نعلین خود را به على(علیه السلام) داده بود تا آن را وصله کند... .
ترمذى سپس از ابوعیسى نقل مى کند که این حدیث، حدیث صحیحى است.(1)
بدیهى است کار على(علیه السلام) هم در عصر پیامبر(صلى الله علیه وآله وسلم) و هم در زمان خلافتش که ذکر آن در آغاز خطبه 33 آمده است، به خاطر نشان دادن نهایت تواضع در برابر مردم و بى اعتنایى به دنیا و الگو قرار دادن براى ساده زیستن است.(2)

پی نوشت:
(1). صحیح ترمذى، جلد 5، صفحه 634، (چاپ داراحیاء التراث  العربى).  در کتاب ینابیع المودّة، نیز این حدیث، مطابق نقل تزمذى آمده است: (ینابیع  المودّة،  صفحه 59).این حدیث در کتب بزرگان شیعه نیز آمده است، از جمله در بحارالانوار، جلد  32، صفحه  300، و احقاق الحق، جلد 6، صفحه 425.
(2). گرد آوري از کتاب: پيام امام امير المومنين عليه السلام‏، آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى، دار الكتب الاسلاميه‏، تهران‏، 1385 ه. ش‏، ج2، ص 303.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
خاصف النعل،حدیث خاصف النعل،امیرالمومنین در خاصف النعل،امیرالمومنین در حدیث  خاصف النعل،امام علی در خاصف النعل،امام علی در حدیث خاصف النعل،امیرالمومنین علی در خاصف النعل،امیرالمومنین علی در حدیث خاصف النعل،قَدِ امْتَحَنَ اللهُ قَلْبَهُ عَلَى الاْیمانِ،در مورد خاصف النعل،در مورد حدیث خاصف النعل،بررسی حدیث خاصف النعل،پیرامون خاصف النعل،پیرامون حدیث خاصف النعل
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام