کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
امیرالمومنین علی(ع) در کتاب امت هاى گذشته
امیرالمومنین علی(ع) در کتاب امت هاى گذشته

آیا در کتاب امت هاى گذشته اشاره اى به وصی پيامبر(صلی الله عليه و آله) شده است؟
امام على(ع) حتى در کتب امت هاى پیشین به عنوان «وصى رسول خاتم» معروف بوده؛ نصر بن مزاحم و خطیب بغدادى نقل کرده اند که على(ع) در مسیرش به صفّین، بر لشکرش عطش شدیدى وارد شد. حضرت آن ها را بر بالاى صخره اى آورد و سنگى را از جا کند، از زیر سنگ آب جارى شد و لشکر از آن سیراب شدند. نزدیک آن صخره دیر راهبى قرار داشت. او که از جریان مطلع شد نزد حضرت آمده، عرض کرد: این دیر به خاطر این آب ساخته شده و مطابق آنچه که در کتاب هاى ما آمده، سنگ روى این آب را به جز نبى یا وصى نبى برنخواهد داشت.
با مراجعه به تاریخ پى مى بریم که امام على بن ابى طالب(علیه السلام) حتى در کتب امت هاى پیشین به عنوان «وصى رسول خاتم» معروف بوده است؛ به عنوان نمونه:
نصر بن مزاحم و خطیب بغدادى نقل کرده اند که امام على(علیه السلام) در مسیرش به صفّین، بر لشکرش در صحرا عطش شدیدى وارد شد. حضرت آن ها را بر بالاى صخره اى آورد. و با کمک آن ها سنگى را از جا کند. از زیر سنگ آب جارى شد و لشکر از آن آب خورده و سیراب شدند. نزدیک آن صخره دیر راهبى قرار داشت. او که مطلع از جریان شد نزد حضرت آمده، عرض کرد: این دیر به خاطر این آب ساخته شده است، و مطابق آنچه که در کتاب هاى ما آمده، سنگ بر روى این آب را به جز نبى یا وصى نبى برنخواهد داشت.(1)، (2)

پی نوشت:
(1). وقعه صفین، ص 145؛ تاریخ بغداد، ج 12، ص 305؛ موارد ديگري نيز در اين باره وجود دارد كه اين خبر را تاييد مي كند، مراجعه كن: وقعه صفين، ص 147- 148.
(2). گردآوري از کتاب: امام شناسی و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی، انتشارات مسجد مقدس جمکران، چاپ دوم، ج 2، ص 200.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
امت هاى گذشته،کتاب امت هاى گذشته،امیرالمومنین،امیرالمومنین امت هاى گذشته،امام در امت هاى گذشته،امام در کتاب امت هاى گذشته،امام علی در امت هاى گذشته،امام علی در کتاب امت هاى گذشته،امیرالمومنین در کتاب امت هاى گذشته،امیرالمومنین علی در امت هاى گذشته،امیرالمومنین علی در کتاب امت هاى گذشته،کتاب های امت هاى گذشته،کتب امت هاى گذشته،ائمه در امت هاى گذشته،ائمه در کتب امت هاى گذشته
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام