کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
لقب ثارالله ، برای امام حسین(ع)
لقب ثارالله ، برای امام حسین(ع)

ثارالله از القاب سیدالشهداء امام حسین(ع) که در زیارتنامه خطاب به آن حضرت گفته می شود . یعنی خونِ خدا . در زیارت عاشوراست : « اَلسلامُ عَلَیک یا ثارَ اللهِ وَابنَ ثارِهِ » این تعبیر ، در زیارتهای دیگر نیز ، از جمله زیارت مخصوص امام حسین (ع) در اول رجب و نیمه رجب و شعبان و زیارت امام حسین (ع) در روز عرفه آمده است . (1) در زیاراتی هم که امام صادق (ع) به عطیه آموخت ، آمده است : « وَ إ نک ثاراللهِ فِی اَلا رضِ مِنَ الدمِ الذی لایدرَک ثارُهُ مِنَ الارضِ اِلا بِاولیاءئِک » . (2) تو خون خدا در زمینی ، خونی که خونخواهی اش از زمین جز به اولیاءی خودت انجام نمی گیرد . شدت همبستگی و پیوند سیدالشهداء با خدا به نحوی است که شهادتش همچون ریخته شدن خونی از قبیله خدا می ماند که جز با انتقام گیری و خونخواهی اولیاء خدا ، تقاص نخواهد شد . القاب دیگری نیز مانند قتیل الله ، و وِترالله در زیارتنامه است که گویای همین نکته است . « ... بزرگترین لقب آن نجات دهنده آخرین انسان از این رابطه ثار ... « منتقِم » است . انتقام چه چیز را می گیرد ؟ همه می گویند انتقام قاتلین سیدالشهداء ، نه ! انتقام ثاری که به گردن بنی هابیل است ... اگر غیرت و آگاهی وجود داشته باشد ، تمام فضای تاریخ ما پر از ضجه و دعوت خونخواهی ثارهاست . اما این ثارها ، ثارهای قبیله ای نیست ، ثارالله است . اینها « ثارالله » هستند که باید از قاتلین بنی طاغوت گرفته شوند . حسین ، وارث یکی از ورثه است که خودش بصورت یک ثار درآمد و فرزندش و باباش ، اینها همه ثارهای خدا هستند و پدر ثارهای خدا و پسر ثارهای خداست ... هدف ، انتقام کشیدن از « بنی قابیل » است که آنهمه دستش به خون ثارهای عزیز ما آغشته است ... یا ثارالله و ابن ثاره » . (3)

عنوان مقدس « ثارالله » ، در ادبیات شعری و مرثیه ، همچنان در زمینه کارهای خطاطی ، نقاشی ، طراحی و پوستر هم جای خاصی داشته و منبع الهام بخش برای هنرمندان مکتبی بوده است . حتی هنرمندان قالی باف هم از آن بهره و فیض برده اند . قالی « ثارالله » ، اثر برجسته استاد سید جعفر رشتیان ، نمونه ای از آن است . این قالی که به مساحت 18 مترمربع ، در مدت 8 سال بافته شد ، تداعی کننده عاشورای حسینی است . در حاشیه فرش ، نمای هفت شهر مذهبی مسلمانان است و در متن آن ، خیام سوخته در میان شعله ها و در میان فرش ، عبارت « إ ن الحُسَینَ مِصباحُ الهُدی وَ سَفینَةُ النجاةِ » نقش بسته و فریاد سرخ مظلومیت ، در گره گره این اثر ارزنده به گوش جان می رسد . (4) این نقاش و مینیاتوریست در سال 1367 ش از دنیا رفت.

پی نوشت ها:

1 - مفاتیح الجنان .
2 - بحارالانوار : ج 98 ، ص 148 ، 168 ، و 180 .
3 - ثار ، علی شریعتی ، ص 18 .
4 - کیهان فرهنگی ، تیرماه 1367 ، ص 55

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
ثارالله،یا ثارالله،لقب ثارالله،ثارالله کیست،ثارالله کیست؟،ثارالله امام حسین،امام حسین ثارالله،حضرت ثارالله،امام حسین ثارالله است،ثارالله برای امام حسین،لقب ثارالله برای امام حسین،ثارالله وبن ثاره،ثارالله در زیارت نامه ها،حضرت ثارالله امام حسین،امام حسین حضرت ثارالله،یا حضرت ثارالله(ع)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام