اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

نحوه ارتباط امام جواد(ع) با پیروانش

نحوه ارتباط امام جواد(ع) با پیروانشامام جواد(ع) چگونه با پیروانش در مناطق مختلف در ارتباط بود؟امام جواد (علیه السلام) با تمام محدوديتهاى که داشتند، از طريق نصب وكلا و نمايندگان، ارتباط خود را با شيعيان حفظ مى كرد. در سراسر قلمرو حكومت خليفه عباسى، امام، كارگزارانى (وكلايى) را اعزام مى كرد و با فعاليت گسترده آنان از تجزيه نيروهاى شيعه جلوگيرى مى شد. كارگزاران امام در بسيارى از استانها مانند: اهواز، همدان، سيستان، بُست(1)، رى، بصره، واسط، بغداد و مراكز سنتى شيعه يعنى كوفه و قم پخش شده بودند.
مرحوم «كلينى» نقل مى كند كه حضرت جواد، بنا به درخواست يكى از شيعيان بُست و سيستان، طى نامه اى به والى اين منطقه سفارش كرد كه در اخذ ماليات، بر او سخت نگيرد. والى كه از پيروان امام بود، نه تنها بدهى او بابت خراج را نگرفت، بلكه اعلام كرد تا آن زمان كه بر سركار است او را از پرداخت خراج معاف خواهد كرد. علاوه بر اين دستور داد براى او مستمرّى نيز تعيين كردند!(2)،(3)

پی نوشت:
(1). ابو الفدأ (672 - 721 ه". ق) مى نويسد: بُست بر كناره رود هندمند است. شهرى است از سجستان (سيستان). شهرى بزرگ و پر نعمت. نخلستانها و تاكستانهاى بسيار دارد. از بست تا غزنه در حدود چهارده مرحله است (تقويم البلدان، ترجمه عبد المحمد آيتى، انتشارات بنياد فرهنگ ايران، 1349 ه". ش، ص 391).
(2). فروع کافی، جلد 5، ص 111.
(3). گردآوری از کتاب: سیره پیشوایان، مهدی پیشوایی، موسسه امام صادق (علیه السلام)، قم، 1390ش، چاپ بیست و سوم، ص 559.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
امام جواد،پیروان،پیروان امام جواد،ارتباط،ارتباط با شیعیان،نحوه ارتباط،نحوه ارتباط  با شیعیان،چگونه امام جواد،امام جواد چگونه،چگونگی ارتباط،امام جواد و شیعیان،شیعیان و امام جواد،جوادالائمه و شیعیان،نحوه ارتباط ائمه با شیعه،نحوه ارتباط ائمه با شیعیانشان،نحوه ارتباط اهلبیت با شیعه ها