کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

نام گذاری شیعه توسط رسول الله(ص)

نام گذاری شیعه توسط رسول الله(ص)نامگذاری پیروان علی (ع) به شیعه، از زمان خود پیامبر (ص) آغاز شده و روایات فراوانی حاکی از آن است که آن حضرت این نام را بر پیروان علی (ع) نهاده است. محدثان و مفسران نقل می‌کنند آنگاه که آیه «إِنَّ الّذینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصّالِحات أُولئِکَ هُمْ خَیْرُ الْبَرِیّه» (1)

فرود آمد، پیامبر (ص) رو به علی (ع) کرد و فرمود:

«مقصود از این عبارت، تو و شیعیانت می‌باشید که روز قیامت خشنود و پسندیده هستید».

رسو الله(ص) در حدیثی دیگر خطاب به امیرالمومنین علی(ع) فرمودند:

«تو و پیروانت مقصود هستید، وعده من و شما در روز قیامت نزد حوض کوثر است. آنگاه که امت‌ها برای حسابرسی به آنجا می‌آیند، شما را فرا می‌خوانند در حالی که نور از چهره و پیشانی شما تابان است».

روایات مربوط به نزول این آیه در حق شیعیان علی (ع) و این که پیامبر (ص) پیروان علی (ع) را شیعه نامید، در کتاب‌های مختلف وارد شده است، برای نمونه به مدارک زیر مراجعه شود. (2) بنابراین، نامگذاری پیروان علی (ع) به شیعه، از جانب رسول خدا (ص) انجام شده و این خود مبنایی در تعیین شیوه حکومت پس از پیامبر (ص) به شمار می‌رود.پی نوشت:

1- آنان که ایمان آورده و عمل نیکو انجام داده‌اند، آنان بهترین مردم هستند. بینه، 7.

2- الدر المنثور، ج 6، ص 589؛ الصواعق المحرقه، ص 161؛ نهایه ابن اثیر، ماده قمح، ج 4، ص 106؛ مناقب ابن مغازلی، ص 293؛ و غیر آن. البته سیوطی در الدرالمنثور این احادیث را از تفسیر طبری و تاریخ ابن عساکر نقل کرده است.

..........................

(کتاب راهنمای حقیقت - آیت الله جعفر سبحانی)
شیعه،شیعه و رسول الله،رسول الله و شیعه،نام گذاری،نا م گذاری شیعه،نام شیعه،نام شیعیان،رسول الله و شیعیان،شیعیان و رسول الله،نام گذاری شیعه توسط رسول الله،سربازان اسلام،سربازان شیعه،شروع شیعه،آغاز شیعه،شیعه در زمان رسول الله،شیعه در زمان پیامبر،شیعه در زمان رسول خدا(ص)
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام