نمونه ای از تصریح بر امامت امام جواد(ع)

ابن صبّاغ مالکى از صفوان بن یحیى نقل مى کند که گفت: به حضرت رضا(علیه السلام) عرض کردم: قبل از آن که خدا به شما اباجعفر را عنایت فرماید، ما از شما سؤال مى کردیم که قائم بعد از شما کیست؟ مى فرمودید: خداوند به من فرزندى عنایت خواهد نمود. الآن خداوند به شما فرزندى عنایت کرده و چشمان ما به آن نورانى شده است. اگر اتفاقى افتاد و شما را ندیدیم به چه کسى رجوع کنیم؟ حضرت با دستش به ابى جعفر (امام جواد(علیه السلام)) اشاره کرد در حالى که سه ساله بود. به حضرت عرض کردم: این که سه سال بیشتر ندارد؟ حضرت فرمود: «وما یضرّ من ذلک، فقد قام عیسى بالحجة وهو ابن اقلّ من ثلاث سنین»(1)؛ ( این امر ضررى نمى رساند; زیرا عیسى در حالى که عمرى کمتر از سه سال داشت برهان نبوت خود را آشکار نمود).
و نیز از معمّر بن خلاّد نقل کرده که گفت: از امام رضا(علیه السلام) شنیدم که در جواب مطلبى فرمود....این اباجعفر است که من به جاى خود نشانده ام و آن را در مکان خود قرار داده ام. آن گاه فرمود: «انّا اهل بیت یتوارث اصاغرنا عن اکابرنا القذة بالقذة»(2)؛ (ما اهل بیتى هستیم که کودکان ما از بزرگانمان به تمامه ارث مى برند).(3)

پی نوشت:
(1). الفصول المهمة، ص 247.
(2). الفصول المهمة، ص 247.
(3). گردآوري از کتاب: اهل بیت از دیدگاه اهل سنت، على اصغر رضوانى، مسجد مقدس جمکران، قم ، 1385 ه.ش، ص 160.

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
نمونه ای از تصریح بر امامت امام جواد(ع)
امامت امام جواد،تصریح بر امامت امام جواد،در مورد امامت امام جواد،پیرامون امامت امام جواد،درباره امامت امام جواد،احادیث امامت امام جواد،روایات امامت امام جواد،دلیل بر امامت امام جواد،دلایل امامت امام جواد،علت امامت امام جواد،امامت امام جواد در احادیث،امامت امام جواد در روایات،روایات امامت امام جواد(ع)