کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

امام زمان(عج) چگونه عمر طولانی دارد؟

امام زمان(عج) چگونه عمر طولانی دارد؟حضرت مهدی (ع) در سال 255 ق. دیده به جهان گشوده است و اکنون از تولد او بیش از 1000 سال می‌گذرد. چگونه بشر می‌تواند چنین عمر طولانی داشته باشد؟

در پاسخ باید گفت که : این سؤال را از دو راه می‌توان پاسخ گفت:1. روش غیبی
با توجه به آنچه که قرآن مجید و روایات از طولانی بودن عمر گروهی گزارش می‌دهد که هرگز با مقیاس‌های ما تطبیق نمی‌کند. می‌توان به این سؤال پاسخ داد. قرآن درباره نوح (ع) می‌فرماید:

«فَلَبِثَ فِیِهِ أَلْفَ سَنَة إِلّا خَمْسینَ عاماً». (1)

«او در میان قوم خود 950 سال زیست».

این آیه تنها به دوران تبلیغ آن حضرت اشاره دارد. امّا این که پس از طوفان چه مقدار عمر کرد و یا قبل از تبلیغ چه مقدار عمر کرده بود، آیه متذکر آن نیست.

همچنین قرآن درباره یونس (ع) یادآور می‌شود که اگر او در شکم ماهی خدا را تسبیح نمی‌گفت، تا روز رستاخیز در شکم آن ماهی می‌ماند:

«وَلَوْلا انّهُ کانَ مِنَ المُسَبِّحینَ* لَلَبِثَ فی بَطْنِهِ إِلی یَومِ یُبْعَثُون». (2)

«اگر از تسبیح گویان نبود، تا روز رستاخیز در شکم آن می‌ماند».

بنابراین، همان خدایی که این دو ولی را تا این حد زنده نگاه داشته یا می‌توانست زنده نگاه دارد، چرا آخرین وصی و ذخیره خود را تحت عنایات خود، زنده نگاه ندارد؟ در این مورد به آیه شریفه توجه کنید:

«وَما قَدَرُوا اللّهَ حَقَّ قَدْرِهِ». (3)

«آنها خدا را چنان که شایسته اوست نشناختند».

مسأله طول عمر حضرت ولی عصر، مسأله عنایات الهی است و اگر عنایات او نبود، رویدادهای بی‌شمار و مصائب روزگار و پیامدهای بد در کمین آن حضرت بود. خداست که او را از این حوادث حفظ کرده و عمر طولانی بخشیده است و به قول شاعر:

خدایی که جهان پاینده دارد تواند حجتی را زنده دارد2. روش طبیعی‌
از آنجا که در علم طب و زیست شناسی، برای عمر انسان حدی معین نشده که تجاوز از آن امکان نداشته باشد، می‌توان با یافتن علل پیری و مرگ زودرس و مقابله با آنها، طول عمر بشر را افزایش داد، چنان که هم اکنون بر اثر پیشرفت‌های علم طب و بهداشت عمومی در کشورهای پیشرفته، متوسط طول عمر انسان‌ها افزایش یافته است، مثلًا در آمریکا در سال 1901، عمر متوسط مردان 23/ 48 سال و زنان 80/ 51 سال بوده، ولی در سال 1944 عمر متوسط مردان به 50/ 63 و زنان به 95/ 68 سال رسیده است. این افزایش بیشتر شامل وضع تغذیه و بهداشت در دوران کودکی و بهبود وضع درمان و پیشگیری مخصوصاً در بیماری‌های واگیردار است ولی در بیماری‌های استحاله‌ای مانند تصلب شرایین هنوز پیشرفت چندانی حاصل نشده است. (4) این آمار مربوط به اعصار پیشین است، ولی اکنون وسایل بهداشت و درمان و تغذیه بهبود یافته و حتی در ایران، میانگین عمر بالا رفته است.

طول عمر بیشتر به وراثت، محیط زیست، نوع کار و شغل از نظر فشار روحی و عصبی و نیز تغذیه صحیح بستگی دارد.

افزایش طول عمر به خودی خود علت مرگ نیست، بلکه بر اثر بیماری‌ها و عادات مضر، اعضای اصلی بدن فرسوده شده و از کار می‌افتند. هم اکنون عمر بالای صد سال فراوان دیده می‌شود و در کشورهایی نظیر ترکیه و قفقاز و کشورهای بالکان، به علت شرایط زیست محیطی و تغذیه طبیعی و سالم، افراد بالای صد سال فراوان دیده می‌شوند.

در تاریخ زندگی انسان، افراد معمّر فراوان دیده شده‌اند، حتی کتاب‌هایی تحت عنوان «المعمّرون» نوشته شده است.پی نوشت:

1- عنکبوت/ 14.

2- صافات/ 143- 144.

3- انعام/ 91.

4- دادگستر جهان، ص 177 تا 182.

کتاب راهنمای حقیقت ( آیت الله سبحانی)
عمر امام زمان،سن امام زمان،عمر طولانی،عمر طولانی امام زمان،عمر طولانی امام مهدی،امام زمان چگونه عمر طولانی دارد؟،امام مهدی چگونه عمر طولانی دارد؟،امام عصر چگونه عمر طولانی دارد؟،بقیه الله(عج) چگونه عمر طولانی دارد؟
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام