کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
پیامبر(ص) قاتل امیرالمومنین علی(ع) را اشقی الآخرین نامید
پیامبر(ص) قاتل امیرالمومنین علی(ع) را اشقی الآخرین نامید

جمعى از بزرگان شیعه و اهل سنت، از جمله «ثعلبى»، «واحدى»، «ابن مردویه»، «خطیب بغدادى»، «طبرى»، «موصلى»، «احمد حنبل» و غیر آنها به اسناد خود از «عمار یاسر»، «جابر بن سمره» و «عثمان بن صهیب» از پیغمبر اکرم(ص) چنین نقل کرده اند که به على(ع) فرمود: «اى على! شقى ترین پیشینیان همان کسى بود که ناقه صالح را کشت و شقى ترین فرد از آخرین قاتل تو است».و در روایتى آمده است: «کسى است که این را با آن رنگین کند»؛ (محاسنت را با خون فرقت خضاب مى کند).
جمعى از بزرگان شیعه و اهل سنت، از جمله «ثعلبى»، «واحدى»، «ابن مردویه»، «خطیب بغدادى»، «طبرى»، «موصلى»، «احمد حنبل» و غیر آنها به اسناد خود از «عمار یاسر»، «جابر بن سمره» و «عثمان بن صهیب» از پیغمبر اکرم(صلى الله علیه وآله) چنین نقل کرده اند که به على(علیه السلام) فرمود: «یا عَلِیُّ! أَشْقَى الأَوَّلِینَ عاقِرُ النّاقَةِ، وَ أَشْقَى الآْخِرِینَ قاتِلُکَ، وَ فِی رِوایَة مَنْ یَخْضِبُ هذِهِ مِنْ هذَا»(1)؛ (اى على! شقى ترین پیشینیان همان کسى بود که ناقه صالح را کشت و شقى ترین فرد از آخرین قاتل تو است).
و در روایتى آمده است: «کسى است که این را با آن رنگین کند» (اشاره به این که محاسنت را با خون فرقت خضاب مى کند).(2)
در حقیقت، شباهتى میان «قدار بن سالف» پى کننده ناقه صالح و قاتل امیرمؤمنان «عبدالرحمن بن ملجم مرادى» وجود داشت. هیچ یک از این دو خصومت شخصى نداشتند، بلکه هر دو مى خواستند نور حق را خاموش کنند و معجزه و آیتى از آیات الهى را از میان بردارند و همان گونه که بعد از ماجراى ناقه صالح، عذاب الهى آن قوم طاغى و سرکش را فرو گرفت، مسلمین نیز بعد از شهادت مظلومانه امیرمؤمنان على(علیه السلام) در زیر سلطه حکومت جبار و بیدادگر بنى امیه، شاهد دردناکترین عذاب ها شدند.
قابل توجه این که: «حاکم حسکانى» در «شواهد التنزیل» روایات بسیار فراوانى در این زمینه نقل کرده که از نظر مضمون و محتوا شبیه روایت بالا است.(3)

پی نوشت:
(1). بحارالأنوار، ج 42، باب 127 (كيفية شهادته(ع) و وصيته و غسله و الصلاة عليه و دفنه ...) ص 19.
(2). «نور الثقلين»، جلد 5، صفحه 587.
(3). گرد آوري از کتاب: تفسیر نمونه، آيت الله العظمي مکارم شيرازي، دارالکتب الإسلامیه، چاپ سی و ششم، ج 27، ص 76.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
اشقی الآخرین،قاتل،قاتل علی،قاتل امیرالمومنین،قاتل امام علی،قاتل امیرالمومنین علی،قاتل حضرت علی،اشقی الآخرین کیست؟،اشقی الاشقیا،اشقی الاشقیا کیست؟،ابن ملجم،ابن ملجم ملعون،ابن ملجم مرادی،ابن ملجم مرادی ملعون،ابن ملجم اشقی الاشقیا،اشقی الاشقیا ابن ملجم،اشقی الاشقیا ابن ملجم مرادی،ابم ملجم مرادی اشقی الاشقیا،اشقی الآخرین ابن ملجم،ابم ملجم اشقی الآخرین،ابن ملجم مرادی اشقی الآخرین
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام