کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
توصیه های حبیب بن مظاهر به اصحاب امام حسین(ع) ، در شب عاشورا
توصیه های حبیب بن مظاهر به اصحاب امام حسین(ع) ، در شب عاشورا

از حضرت زینب(علیها السلام) نقل شده است که فرمود: شب عاشورا از خیمه خود بیرون آمدم تا از حال برادرم حسین(علیه السلام) و یارانش با خبر شوم، ...چون از خیمه حبیب بن مظاهر می گذشتم همهمه و سر و صدایى شنیدم، به آنجا رفتم و پشت خیمه ایستادم و به داخل آن نظر افکندم، دیدم اصحاب بر گرد حبیب بن مظاهر حلقه زده اند و او مى گوید:
اى همراهان! براى چه منظورى به اینجا آمده اید؟ خدا رحمتتان کند، سخنانتان را روشن و بى پرده بیان کنید.
گفتند: آمده ایم تا (حسین(علیه السلام)) غریب فاطمه(علیها السلام) را یارى کنیم.
گفت: چرا زنان خود را طلاق داده اید؟
گفتند: براى یارى حسین(علیه السلام).
گفت: اگر صبح شد چه مى کنید؟
گفتند: فرمان، فرمان تو است. ما از فرمان تو سرپیچى نمى کنیم.
گفت: هنگامى که صبح شد اوّل کسى که به میدان مبارزه گام مى نهد، شمایید. ما پیش از بنى هاشم به میدان مى رویم و تا خون در رگ یکى از ماست، نباید بگذاریم حتّى یک نفر از آنان کشته شود. مبادا مردم بگویند آنها سروران خود را پیش انداخته و خود از بذل جانشان دریغ ورزیدند; پس یاران شمشیرهایشان را به اهتزاز درآوردند و یک صدا گفتند: ما همه با تو هم عقیده و تحت فرمان توایم.
زینب(علیها السلام) در ادامه فرمود: من از این استوارى قدم، خوشحال شدم و اشک بر چشمانم حلقه زد و در حالى که مى گریستم برگشتم.(1).(2)

پی نوشت:
(1). معالی السبطین، ج 1، ص340.
(2). گرد آوري از کتاب: عاشورا ريشه ‏ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها، سعید داودی ومهدی رستم نژاد،(زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى) ، امام على بن ابى طالب عليه السلام‏ ، قم‏ ، 1388 ه. ش‏ ،  ص404.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
حبیب بن مظاهر،توصیه حبیب بن مظاهر،توصیه های حبیب بن مظاهر،حبیب بن مظاهر در عاشورا،حبیب بن مظاهر در شب عاشورا،حبیب بن مظاهر در روز عاشورا،توصیه حبیب بن مظاهر به اصحاب،توصیه های حبیب بن مظاهر به اصحاب،اصحاب امام حسین،اصحاب امام حسین در عاشورا،اصحاب امام حسین در شب عاشورا،اصحاب امام حسین در روز عاشورا،حبیب بن مظاهر و اصحاب در شب عاشورا
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام