کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
زندگی نامه نافع بن هلال ، از شهدای روز عاشورا در کربلا
مختصری از زندگینامه نافع بن هلال

نافع بن هلال از ياران اميرمؤمنان على(عليه السلام) بود و در تمام جنگ هاى آن حضرت شركت داشت. مردى بزرگوار، شجاع و قارى قرآن بود. او قبل از شهادت مسلم بن عقيل در بين راه به امام حسين(عليه السلام) پيوست.
هنگامى كه «عمرو بن قَرَظة» ـ يكى از شهداى كربلا ـ به شهادت رسيد، برادرش «على بن قَرَظة» كه در سپاه ابن سعد بود به خون خواهى او به سوى اردوگاه امام حمله برد تا انتقام برادرش را از امام حسين(عليه السلام) بگيرد.
ولى «نافع بن هلال» در مقابلش ايستاد و او را مجروح ساخت. تعدادى از سپاهيان ابن سعد به نافع حمله كردند نافع به شدت مى جنگيد و اين رجز را مى خواند:
«أَنَا الْغُلامُ الْـيَمَنيُّ الْبَجَلِيّ *** دينِي عَلَى دينِ حُسَيْنِ بْنِ عَلِىّ(عليه السلام)»
(من جوانى يمنى، و از قبيله بجلى (جملى) هستم، دين و آئينم همان دين حسين بن على(عليه السلام) است).(1)
ابومخنف نقل مى كند: نافع، نامش را روى تيرهاى خود نوشت و آنها را مسموم كرد و پرتاب مى نمود. هنگامى كه تيرهاى او تمام شد، شمشير خود را از غلاف كشيد و حمله كرد و مى گفت:
«أَنَا الْهُزَبْرُ الْجَمَلِي *** أَنَا عَلى دينِ عَلِيّ»
(من شير مردى از قبيله جملى هستم. من بر دين على(عليه السلام) هستم).
سپاه ابن سعد به صورت دسته جمعى بر نافع يورش برد و در حالى كه بازوان وى شكسته شده بود، او را اسير نمودند و نزد ابن سعد بردند، در آنجا شمر او را به شهادت رساند.(2)، (3)

پی نوشت:
(1). بحارالانوار، ج 45، ص 27 .
(2). تاريخ طبرى، ج 4، ص 336 و كامل ابن اثير، ج 3، ص 292 .
(3). گردآوري از کتاب: «عاشورا ريشه ‏ها، انگيزه‏ ها، رويدادها، پيامدها»، سعید داودی و مهدی رستم نژاد، (زیر نظر آيت الله العظمى ناصر مكارم شيرازى)، امام على بن ابى طالب(عليه السلام‏)، قم، 1388 هـ.ش‏، ص 470.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی
نافع بن هلال،نافع بن هلال در عاشورا،نافع بن هلال در کربلا،نافع بن هلال در روز عاشورا،نافع بن هلال در شب عاشورا،زندگی نافع بن هلال،زندگینامه نافع بن هلال،زندگی نامه نافع بن هلال،معرفی نافع بن هلال،نافع بن هلال شهید کربلا،نافع بن هلال از شهدای کربلا،شهادت نافع بن هلال،در مورد نافع بن هلال،پیرامون نافع بن هلال
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام