کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

ثواب زیارت امام حسین(ع) از روی شوق

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

ثواب زیارت امام حسین(ع) از روی شوق1) امام صادق(ع) فرمودند : كسى كه از روى شوق و ذوق به زيارت قبر امام حسین(ع) برود ، روز قيامت خداوند متعال او را از جمله آمنين مى‏نويسد و محسوب مى‏فرمايد و كتابش (نامه اعمال او) را به دست راستش دهد و در زير پرچم امام حسين(ع) بوده تا داخل بهشت شود ، پس حق تعالى او را در درجه و مرتبه خودش مكان داده ، بدرستى كه خداوند متعال عزيز و حكيم می باشد.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه466)

..............

2) ابوبصیر می گوید که امام باقر(ع) فرمودند : كسى كه دوست دارد مسكن و مأوايش بهشت باشد نبايد زيارت مظلوم را ترك كند. ابو بصير مى‏گويد: محضر مباركشان عرض كردم: مظلوم كيست؟ امام باقر(ع) فرمودند: مظلوم حسين بن على سلام اللَّه عليهما يعنى صاحب كربلاء مى‏باشد ، كسى كه از روى شوق و محبّت به رسول خدا(ص) و به اميرالمؤمنين(ع) و به فاطمه زهرا(س) به زيارت امام حسین(ع) رود ، خداوند متعال او را بر سر سفره هاى بهشتى مى‏نشاند و وى را با ذوات مقدّسه معصومين(ع) هم غذا فرموده در حالى كه مردم در حساب مى‏باشند.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه467)

..............

3) امام باقر(ع) فرمودند : اگر مردم مى‏دانستند كه در زيارت قبر امام حسین(ع)  چه فضل و ثوابى است ، حتما از شوق و ذوق قالب تهى مى‏كردند و بخاطر حسرت‏ها نفس‏هايشان به شماره افتاده و قطع خواهد شد. راوى مى‏گويد: عرض كردم: در زيارت امام حسین(ع) چه اجر و ثوابى مى‏باشد؟  امام باقر(ع) فرمودند: كسى كه از روى شوق و ذوق به زيارت امام حسین(ع) رود ، خداوند متعال هزار حج و هزار عمره قبول شده برايش مى‏نويسد و اجر و ثواب هزار شهيد از شهداء بدر و اجر هزار روزه‏دار و ثواب هزار صدقه قبول شده و ثواب آزاد نمودن هزار بنده كه در راه خدا آزاد شده باشند برايش منظور مى‏شود و پيوسته در طول ايام سال از هر آفتى كه كمترين آن شيطان باشد محفوظ مانده و خداوند متعال فرشته كريمى را بر او موكّل كرده كه وى را از جلو و پشت سر و راست و چپ و بالا و زير قدم نگهدارش باشد و اگر در اثناء سال فوت كرد فرشتگان رحمت الهى بر سرش حاضر شده و او را غسل داده و كفن نموده و برايش استغفار و طلب آمرزش كرده و تا قبرش مشايعتش نموده و به مقدار طول شعاع چشم در قبرش وسعت و گشايش ايجاد كرده و از فشار قبر در امانش قرار داده و از خوف و ترس دو فرشته منكر و نكير بر حذرش مى‏دارند و برايش دربى به بهشت مى‏گشايند و كتابش را به دست راستش مى‏دهند و در روز قيامت نورى به وى اعطاء مى‏شود كه بين مغرب و مشرق از پرتو آن روشن مى‏گردد و منادى نداء مى‏كند: اين كسى است كه از روى شوق و ذوق امام حسين(ع) را زيارت كرده و پس از اين نداء احدى در قيامت باقى نمى‏ماند مگر آنكه تمنّا و آرزو مى‏كند كه كاش از زوّار امام ابا عبد اللَّه الحسين(ع) مى‏بود.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه469)

..............

4) امام صادق(ع) فرمودند : كسى كه از روى شوق و ذوق به زيارت امام حسين(ع) رود از بندگان مكرّم خداوند منّان محسوب مى‏شود و در روز قيامت زير لواء و پرچم امام حسين بن على عليهما السّلام بوده تا وقتى كه اين دو بزرگوار داخل بهشت شوند.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه470)

..............

5) ذريح محاربى  می گوید که : به محضر مبارك امام صادق(ع) عرض كردم : از خويشاوندان و فرزندانم كسى را ملاقات نكردم مگر وقتى به آنها خبر دادم به اجر و ثوابى كه در زيارت قبر امام حسين(ع) هست ، من را تكذيب نموده و گفتند: تو بر حضرت جعفر بن محمّد الصادق عليهما السّلام دروغ بسته و اين خبر را از پيش خودت مى‏گوئى ، حضرت فرمودند: اى ذريح مردم را رها كن هر كجا كه مى‏خواهند بروند ، بخدا قسم حق تعالى به زائرين امام حسين(ع) مباهات كرده و افتخار مى‏نمايد و مسافر و زائر را فرشتگان مقرّب خدا و حاملين عرش رهبرى مى‏كنند حتى حق تعالى به فرشتگان مى‏فرمايد: آيا زوّار حسين بن على عليهما السّلام را مى‏بينيد كه از روى شوق و محبّت به آن حضرت و علاقه به حضرت فاطمه عليها السّلام دخت رسول اللَّه(ص) به زيارت آمده‏اند؟ به عزّت و جلال و عظمت خود قسم كرامت خويش را بر ايشان واجب كرده‏ام و ايشان را حتما به بهشتى كه براى دوستانم و براى انبياء و رسل و فرستادگانم آماده كرده‏ام داخل مى‏كنم. اى فرشتگان من ، ايشان زوّار قبر حسين(ع) حبيب محمّد(ص) رسول من بوده و محمّد(ص) حبيب من است و كسى كه من را دوست داشته باشد حبيب من را نيز دوست مى‏دارد و كسى كه حبيب من را دوست داشته باشد دوست‏دار حبيبم را نيز دوست دارد و كسى كه نسبت به حبيب من بغض دارد به من نيز بغض مى‏ورزد و كسى كه به من بغض مى‏ورزد بر من واجب است كه به اشد عذاب، عذابش نموده و به آتش دوزخ او را بسوزانم و جهنم را مسكن و مكانش قرار داده و وى را چنان عذابى كنم كه احدى از اهل عالم را آن طور عذاب نكرده باشم.

(کامل الزیارات ، ابن قولویه ، صفحه472)
ثواب زیارت امام حسین،روی شوق،شوق زیارت،شوق در زیارت،از روی شوق،از روی شوق کاری را انجام دادن،از روی شوق زیارت رفتن،زیارت امام حسین از روی شوق،ثواب زیارت امام حسین از روی شوق
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام