اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

سفارش های امام حسن عسکری(ع) در نامه به ابن بابویه قمی(ره)

سفارش های امام حسن عسکری(ع) در نامه به ابن بابویه قمی(ره)نامه امام حسن عسکری(ع) به ابن بابویه قمی(ره) (که در شهر مقدّس قم مدفون است)

به نام خداوند بخشنده مهربان

سپاس و ستایش سزاوار خداوندی است که پرودگار جهانیان است ، و عاقبت از آن پرهیزگاران ، و بهشت مخصوص یکتا پرستان ، و دوزخ برای منکرین و منحرفین است ، و هیچ ستم آشکاری جز بر ستمگران نیست ، و معبودی جز خداوند که نیکوترین آفریننده است نمی باشد ، و تحیّت و درود بر بهترین آفریده های او محمد و اهل بیت پاک او باد . امّا بعد ، تو را سفارش می کنم : که خداوند برای جلب رضایت و خشنودی خود توفیقت دهد ، و از نسل تو فرزندان صالح و درستکار قرار دهد ، به پیشه کردن تقوی ، و برپاداشتن نماز و پرداختن زکات ، زیرا نماز از شخصی که زکات نپردازد پذیرفته نمی شود . و سفارش می کنم تو را به بخشش گناه ، و فرونشاندن خشم ، و احسان به خویشاوندان ، و همدردی کردن با برادران و تلاش کردن در برآوردن حوائج و خواسته های ایشان در حال سختی و آسانی ، و بردباری در هنگام جهل و نادانی ، و فهم و آگاهی پیدا کردن در دین ، و تأمّل و درنگ کردن در کارها ، وهم پیمان شدن با قرآن ، و داشتن اخلاق نیکو ، وبه کارهای نیک فرمان دادن و از کارهای زشت باز داشتن ، و از همه زشتی ها خودداری کردن . خداوند تبارک و تعالی فرموده است : (لا خَیْرَ فی کَثیرٍ مِنْ نَجْواهُمْ إلّا مَنْ أمَرَ بِصَدَقَهٍ أوْ مَعْرُوف أوْ إصلاحٍ بَیْنَ الناس) (سوره نساء ، آیه114) . (در بسیاری از گفتگوهای پنهانی ایشان خیری و فایده ای نیست ، مگر کسی که به احسان کردن یا کارهای نیکو دستور دهد یا میان مردم را اصلاح نماید) . وعلیک بصلاه اللیل ، فإنّ النبیّ(ص) أوصی علیّاً(ع) فقال: یا علیّ ، علیک بصلاه اللیل ، علیک بصلاه اللیل ، علیک بصلاه اللیل ، ومن استخفّ بصلاه اللیل فلیس منّا . و بر تو باد به نماز شب ، همانا پیغمبر اکرم(ص) امیرالمؤمنین علی(ع) را به آن سفارش کرد و فرمودند : ای علی ، بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز شب ، بر تو باد به نماز شب . و کسی که نماز شب را سبک شمارد از ما نیست . پس به این سفارشات من عمل کن و تمام شیعیانم را دستور بده که آنچه را به تو دستور داده ام عمل نمایند . وعلیک بالصبر وإنتظار الفرج ، فإنّ النبیّ(ص) قال: (أفضل أعمال اُمّتی إنتظار الفرج) . ولاتزال شیعتنا فی حزن حتّی یظهر ولدی الّذی بشَّر به النبیّ(ص) أنّه یملأ الأرض قسطاً وعدلاً کما ملئت ظلماً وجورا ً. و بر تو باد که صبر پیشه خود سازی و منتظر فرج و گشایش باشی ، همانا رسول خدا(ص) فرموده است : برترین و با ارزش ترین عمل امت من انتظار فرج است . و همواره شیعیان من دچار غم و اندوه باشند تا فرزند من که پیغمبر اکرم(ص) به آمدن او مژده داده و درباره اش فرموده است : (او زمین را پر از عدل و داد کند ، همان طور که پر از جور و ستم شده باشد) ظاهر گردد . پس صبر و شکیبایی را پیشه کن و تمام شیعیانم را به آن سفارش کن ، و بدان که : (إنَّ الأرْضَ للَّهِ یُورِثُها مَنْ یَشاءُ مِنْ عِبادِه وَالعاقِبَهُ لِلْمُتَّقین) (سوره اعراف ، آیه128) . (زمین از آنِ خداوند است ، به هر کسی از بندگان خود که خواهد به ارث بخشد ، و عاقبت از آنِ پرهیزکاران است) . و سلام بر تو و تمام شیعیان ، و رحمت خداوند و برکات او بر آنها باد ، و خداوند ما را کفایت می کند و خوب پشتیبانی است ، و او مولا و یاور خوبی است .

(القطره - سید احمد مستنبط(ره) - جلد1 - بخش امام حسن عسکری(ع) - صفحه 718)
سفارشات امام،سفارش های امام،سفارشات امام حسن عسکری،سفارش های امام حسن عسکری،نامه به ابن بابویه،نامه به ابن بابویه قمی،نامه امام حسن عسکری،نامه امام حسن عسکری به ابن بابویه،نامه امام حسن عسکری به ابن بابویه قمی،امام حسن عسکری و نامه به ابن بابویه قمی،نامه به ابن بابویه قمی توسط امام حسن عسکری،ابن بابویه قمی،مرحوم ابن بابویه قمی