کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام

ثواب و خواص و فضیلت سوره جمعه چیست؟

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

ثواب و خواص و فضیلت سوره جمعه چیست؟


1) رسول الله(ص) فرمودند: هر كسی (سوره جمعه) را قرائت نماید ، خداوند 10 برابر كسانی كه در نماز جمعه شركت می كنند ، و نیز كسانی كه در شهرهای مسلمان نشین به نماز جمعه نمی روند ، حسنه به او عطا می كند.

(مجمع البیان،شیخ طبرسی، جلد10، صفحه5)

.............

2) امام صادق(ع) فرمودند: هر كسی (سوره جمعه) را در هر شب جمعه بخواند ، كفاره گناهان ما بین دو جمعه خواهد بود.

(بحارالانوار،علامه مجلسی، جلد89، صفحه 362)

.............

3) امام باقر(ع) فرمودند: سوره جمعه و سوره منافقون را قرائت كن ، زیرا قرائت این دو سوره در روز جمعه در نماز صبح و ظهر و عصر سنت است.

(علل الشرایع، شیخ صدوق، جلد2، صفحه356)

.............

4) امام صادق(ع) فرمودند: برای هر مومنی لازم و شایسته است كه اگر شیعه ما است ، سوره جمعه و سوره اعلی را در شب جمعه بخواند ، و در نماز ظهر روز جمعه (سوره جمعه) و (سوره منافقون) را بخواند ، كه اگر چنین كند مانند ان است كه همسنگ عمل رسول الله(ص) را انجام داده است و پاداش كارهای او و ثواب های او فقط بهشت است.

(ثواب الاعمال، شیخ صدوق، صفحه118)

.............

5) امام باقر(ع) فرمودند: خداوند به وسیله (سوره جمعه) مومنان را گرامی داشته است. رسول الله(ص) سوره جمعه را بشارتی برای مومنان و سوره منافقون را توبیخی برای منافقان قرار داد ، به همین دلیل نباید قرائت این دو سوره را در نماز جمعه ترک کرد.

(تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، جلد3، صفحه6)

.............

6) امام باقر(ع) فرمودند: كسی كه پيش از خواب (سوره های مسبحات) را تلاوت كند از دنيا نمی رود تا حضرت مهدی(عج) را درك نمايد ، و اگر قبل از آن از دنيا برود ، در جهان ديگر در همسايگی رسول خدا قرار خواهد داشت.

(ثواب الاعمال، شیخ صدوق، صفحه119)

(سوره های مسبحات عبارت هستند از سوره هایی که با (سبح) یا (یسبح) شروع میشوند : (سوره های حدید و حشر و صف و جمعه و تغابن ، سوره های مسبحات هستند) ، البته برخی سوره های اعلی و اسراء را نیز جزء مسبحات میدانند)

.............

7) هر كسی در هر شب و روز (سوره جمعه) را قرائت نماید ، از آنچه می ترسد ایمنی می یابد و هر چیز خوفناک و ترسناكی از او دور می شود.

(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه371)

.............

8) هر کسی در قرائت (سوره جمعه) مداومت ورزد ، اجر عظیمی نصیب او خواهد شد ، و از هر چیزی كه موجب ترس و خوف اوست ایمن می گردد.

(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه371)

.............

9) امام صادق(ع) فرمودند: هر كسی شب ها و روزها(در صبح و عصر) ، سوره جمعه را قرائت نماید از وسوسه شیطان ایمن می شود و خداوند گناه آن روز او را می بخشد.

(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه371)

................

10) امام باقر(ع) فرمودند : هر کسی سوره های مسبحات (سوره اسراء ، سوره حدید ، سوره حشر ، سوره صف ، سوره جمعه ، سوره تغابن ، سوره اعلی) را وقت خواب بخواند ، نمیرد تا اینکه حضرت قائم(عج) را درک کند ، و اگر از دنیا رفت در جوار پیامبر(ص) خواهد بود.

(وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، جلد6، صفحه226) و (مستدرک الوسائل، محدث نوری، جلد4، صفحه298)

نکته اول : برخی سوره های مسبحات را 5 سوره میدانند ، یعنی (سوره اسراء و سوره اعلی) را جزء سوره های مسبحات نمیدانند .

نکته دوم : برخی سوره های مسبحات را 6 سوره میدانند ، یعنی (سوره اسراء) را جزء سوره های مسبحات نمیدانند .

نکته سوم : آیت الله معرفت ، سوره های مسبحات را 9 سوره میداند ، و میگوید که (سوره فرقان و سوره ملک) نیز جزء سوره های مسبحات می باشند .
جمعه،سوره جمعه،ثواب جمعه،فضیلت جمعه،خواص جمعه،ثواب سوره جمعه،فضیلت سوره جمعه،خواص سوره جمعه،جمعه قرآن،جمعه قرآن،فایده جمعه،فواید جمعه،فایده سوره جمعه،فواید جمعه،فواید سوره جمعه،روایات سوره جمعه،احادیث سوره جمعه
سوره جمعه
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام