سوره حشر

ثواب و خواص و فضیلت سوره حشر چیست؟

ثواب و خواص و فضیلت (سوره حشر) چیست؟

1) رسول الله(ص) فرمودند: هر كس سوره حشر را قرائت كند بهشت و جهنم و عرش و كرسی و حجاب های آن و آسمان های هفتگانه و زمین های هفتگانه و هوا و بادها و پرندگان و درختان و كوه ها و خورشید و ماه و فرشتگان، همگی بر او درود و صلوات می فرستند و برای او طلب مغفرت و آمرزش می كنند و اگر همان روز یا شبی که سوره حشر را قرائت کرده از دنیا برود ، شهید محسوب می شود.
(ثواب الاعمال، شیخ صدوق، صفحه117)
...........
2) رسول الله(ص) فرمودند: هر كس سوره حشر را قرائت نماید عضو حزب الله است كه رستگارانند.
(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه331)
...........
3) رسول الله(ص) فرمودند: هنگام قرائت سه آیه آخر سوره حشر ، دست را بر سر بگذارید و آیات را قرائت نمایید كه این دستور جبرییل است از جانب خداوند . و این عمل شفای همه بیماری ها می باشد ، به جز مرگ.
(بحارالانوار،علامه مجلسی، جلد89)
...........
4) امام باقر(ع) فرمودند: وقتی جایی از پایت ورم كرد برای آن آیه آخر سوره حشر را سه مرتبه بخوان كه به اذن الله آن درد و ورم خوب خواهد شد.
(وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، جلد2، صفحه424)
...........
5) امام صادق(ع) فرمودند: هر کس در عصرها سوره الرحمن و حشر را قرائت نماید خداون فرشته ای را با شمشیر برهنه مأمور می کند تا صبح از او مراقبت نماید.
(مجمع البیان،شیخ طبرسی، جلد۹، صفحه۴۲۳)
...........
6) امام صادق(ع) فرمودند: هر كس سوره حشر را بنویسد و با آب پاک بشوید و بیاشامد حافظه ای قوی و هوشی سرشار نصیب او خواهد شد.
(تفسیرالبرهان، سید هاشم بحرانی، جلد5، صفحه331)
...........
7) رسول الله(ص) فرمودند: هر كس سه آیه پایانی سوره حشر را قرائت كند گناهان گذشته و آینده اش بخشیده خواهد شد.
(مجمع البیان، شیخ طبرسی، جلد9، صفحه439)
...........
8) امام باقر(ع) فرمودند : هر کسی سوره های مسبحات (سوره اسراء ، سوره حدید ، سوره حشر ، سوره صف ، سوره جمعه ، سوره تغابن ، سوره اعلی) را وقت خواب بخواند ، نمیرد تا اینکه حضرت قائم(عج) را درک کند ، و اگر از دنیا رفت در جوار پیامبر(ص) خواهد بود.
(وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، جلد6، صفحه226) و (مستدرک الوسائل، محدث نوری، جلد4، صفحه298)
نکته اول : برخی سوره های مسبحات را 5 سوره میدانند ، یعنی (سوره اسراء و سوره اعلی) را جزء سوره های مسبحات نمیدانند .
نکته دوم : برخی سوره های مسبحات را 6 سوره میدانند ، یعنی (سوره اسراء) را جزء سوره های مسبحات نمیدانند .
نکته سوم : آیت الله معرفت ، سوره های مسبحات را 9 سوره میداند ، و میگوید که (سوره فرقان و سوره ملک) نیز جزء سوره های مسبحات می باشند .
...........
9) امام خمینی(ره) در وصایای خود به فرزندش حاج احمد آقا می فرمایند: پسرم سوره ی مبارکه حشر را مطالعه کن که گنجینه هایی از معارف و تربیت در آن است و ارزش آن را دارد که انسان یک عمر در آنها تفکر کند و از آنها توشه بردار ، خصوصا آیات اواخر آن از آنجا که میفرماید:
یا أيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إنَّ اللَّهَ خَبيرٌ بِما تَعْمَلُونَ ... الی آخر سوره.
...........
10) آیه الله سید عبدالکریم كشمیری(ره) فرمودند : سوره حشر ، مخصوصا چهار آیه آخر آن دارای امتیازات بسیاری است.
حشر،سوره حشر،ثواب حشر،فضیلت حشر،خواص حشر،ثواب سوره حشر،فضیلت سوره حشر،خواص سوره حشر،محشر،محشره،محشر قرآن،حشر قرآن،فایده حشر،فواید حشر،فایده سوره حشر،فواید حشر،فواید سوره حشر،روایات سوره حشر،احادیث سوره حشر
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام
کمک مالی به سایت جامع سربازان اسلام